Kolberg muzykuje, bawi, naucza

Kolberg muzykuje, bawi, naucza

Od początku roku 2014 w całej Polsce odbywają się imprezy, które przypomną Polakom postać Oskara Kolberga. Wybitny polski etnograf i folklorysta, kronikarz kultury ludowej urodził się 200 lat temu.

Koncerty, warsztaty, spotkania odbywają się w całej Polsce i poza jej granicami w ramach ustanowionego przez Sejm Roku Kolberga. W okresie świątecznym w Przeworsku przygotowano imprezę „Kolbergowo – stacja Przeworsk – Kolędowanie z Kolbergiem”. Luty był miesiącem Oskara Kolberga w Opolu. W ramach obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Oskara Kolberga opolskie szkoły muzyczne i Radio Opole przygotowały koncerty, warsztaty śpiewu tradycyjnego, prezentacje i warsztaty gry na instrumentach ludowych, panele dyskusyjne. Cykl audycji „Polska muzyka tradycyjna. Postać i działalność Oskara Kolberga. Współczesne adaptacje i kulturowe transformacje muzyki ludowej” odbyły się na antenie Radia Opole. Rzeszów przygotował w ramach „Kolbergowa” głośne czytanie Kolberga dla dzieci. W jednej z rzeszowskich szkół Zespół Muzyki Dawnej Vox Angeli zorganizował spotkanie z baśniami ludowymi dla dzieci „Baśnie, opowieści, gadki”. Był to seans głośnego czytania ludowych opowieści zebranych przez Oskara Kolberga. Przygotowano imprezę z myślą o młodym czytelniku – aby uwrażliwić dzieci na piękno tradycyjnych opowieści. W ramach imprezy odbyła się nauka pieśni tradycyjnych z zapisów Oskara Kolberga „Od chmiela do kozy”.

W Radomiu odbyła się druga edycja Festiwalu Kontrolowanego – z okazji Roku Kolberga, wszystkie wydarzenia nawiązywały do ludowej tradycji, ukazując w formie koncertów, wykładów i warsztatów jej współczesne reinterpretacje.

W Przytyku bawiono się na XI Turnieju Regionalnym – były to „Zapusty czyli polski karnawał z Oskarem Kolbergiem”. Także w lutym w Warszawie Związek Kompozytorów Polskich, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Sztuki PAN zorganizowały konferencję naukową „Oskar Kolberg – prekursor europejskiej folklorystyki”.

W tym samym miesiącu odbyła się światowa premiera fonograficzna pieśni Kolberga. Płytę „Pieśni na głos z fortepianem” zaprezentowano słuchaczom w rodzinnej miejscowości folklorysty – w Przysusze na Mazowszu – podczas koncertu inaugurującego obchody jego roku. Jak wiadomo w dorobku badacza zachowały się też kompozycje, m.in. 26 pieśni. Na prezentowanej płycie nagrano 21 pieśni na sopran i tenor, nagranie przygotowały Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i wytwórnia Acte Préalable.

**
W ramach Roku Kolberga na łamach „Kuriera Galicyjskiego” prezentujemy pieśni wsi polskich Ziemi Lwowskiej, zebrane w XIX w. przez Oskara Kolberga.

„Zachodzi słoneczko” o rytmie krakowiaka zanotowana w Zadwórzu:

Zachodzi słoneczko za gaj kalinowy,
pada zimna rosa na sadek wiszniowy.

Nie padaj, nie padaj moja zimna roso,
niech ja się zalicam do dziewczyny boso

Jasiu ty mój Jasiu, nie chodź do mnie tędy,
Bo mi wytratujesz wszystkie moje grzędy.

A ja będę łaził, będę łamał dziury,
Ojciec, matka powi, że to łażą szczury.

Beata Kost,
Michał Piekarski
Tekst ukazał się w nr 201 za 18-31 marca 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X