Jesienne Konfrontacje Teatralne we Lwowie

Jesienne Konfrontacje Teatralne we Lwowie

13 września rozpoczynają się we Lwowie Jesienne Konfrontacje Teatralne, które potrwają do 6 listopada. Organizatorem wydarzenia jest Polski Teatr Ludowy we Lwowie. Festiwal został wsparty ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP, dzięki Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Tegoroczną imprezę otwiera spektakl Kijowskiego Teatru „Сузір’я” („Gwiazdozbiór”) sztuką Érica-Emmanuela Schmitta Tajemnica Chopina. Premiera przedstawienia odbyła się niespełna dwa lata temu w Kijowie.

Wybitna ukraińska aktorka Łarysa Kadyrowa wciela się w rolę polskiej emigrantki pani Pylińskiej, u której lekcje zaczyna pobierać zauroczony twórczością Chopina student filozofii Éric. Nauka muzyki u niezwykłej damy okaże się dla młodzieńca wielką szkołą życia Ten wzruszający spektakl jest połączeniem słów, muzyki oraz wspaniałej gry aktorskiej. Jest to opowieść o odkrywaniu tajemnicy lepszego rozumienia świata i odnajdowaniu własnej drogi poprzez kompozycje dźwięków.

1 października Polski Teatr Ludowy we Lwowie zaprezentuje własną premierę. Będzie to wieczór poetycki, wyreżyserowany przez Zbigniewa Chrzanowskiego, na który złożą się piękne wiersze polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej. Na scenie spotkamy się z popularną aktorką polskiego teatru we Lwowie Jadwigą Pechaty.

I na zakończenie, 6 listopada, interesująco zapowiada się kolejna propozycja – Ostatnie tango z Herbertem w wykonaniu rzeszowskiego gościa Przemysława Tejkowskiego. Monodram oparty na poezji Zbigniewa Herberta. W rytmie tanga bohater wspomina dzieciństwo i młodość, zmaga się z życiem, buntuje się, by w końcu zawędrować w zaświaty. Ten spektakl Przemysław Tejkowski gra od ponad dziesięciu lat. Odwiedził z nim wiele krajów Europy. I jak aktor sam twierdzi, „jest to jego najbardziej osobiste przedstawienie”.

Poprosiłam o kilka  słów na temat  tegorocznych „konfrontacji” teatralnych  dyrektora Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniewa Chrzanowskiego:

– To miała być kolejna Polska Wiosna Teatralna, lecz niestety niespodziewane wydarzenia i wojna zmieniły nasze zamiary, ale na szczęście nie przekreśliły definitywnie.

Z wielkim wysiłkiem udaje nam się uratować nasze plany i choć zamiast „Wiosny” mamy „Jesień”, w skromnym wprawdzie wymiarze, bo ze zrozumiałych względów nie mogą przyjechać nasi stali uczestnicy z Zaolzia, Austrii i Litwy, to jednak naszym widzom mamy coś do zaproponowania..

Bardzo się cieszę, że tegoroczną imprezę otwiera spektakl Tajemnica Chopina, w której występuje wybitna ukraińska aktorka Łarysa Kadyrowa od lat sprzyjająca naszej lwowskiej scenie. Dzięki niej nie raz występowaliśmy na kameralnej scenie Teatru Narodowego im. Iwana Franki w Kijowie.

Mimo wojennej rzeczywistości udało się nam przygotować wieczór poezji Wisławy Szymborskiej. Wiersze polskiej noblistki w wykonaniu Jadwigi Pechaty, scenografia Heleny Jacyno i oprawa muzyczna Hryhorija Skałozubowa, na pewno stworzą wspaniałą atmosferę tego poetyckiego wieczoru. I na zakończenie festiwalu w wykonaniu naszego rzeszowskiego gościa Przemysława Tejkowskiego obejrzymy Ostatnie tango z Herbertem

Wszystkie spektakle będą odbywały się w siedzibie naszego teatru przy ulicy Kopernika 42. Mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu pozwolimy naszym widzom uwolnić się od trudnej rzeczywistości, która nas otoczyła”.

A zatem zapraszamy do Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie, by spędzić trzy jesienne wieczory ze słowem mówionym – we wrześniu, październiku i listopadzie – w wykonaniu wspaniałych aktorów z Kijowa, Lwowa i Rzeszowa w ramach Jesiennych Konfrontacji Teatralnych we Lwowie.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

X