Jasełka w szkole św. Marii Magdaleny we Lwowie

Tradycyjnie w szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny jasełka przedstawia klasa 4. W tym roku jest to klasa, którą prowadzi Regina Lebiedź.

Do organizacji przedstawienia dołączyli też niektórzy uczniowie starszych klas. Przedstawienie jasełek zaprezentowane zostało w piątek 20 stycznia. Na salę przybyli uczniowie młodszych klas i zaproszeni goście – proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny o. Paweł Tomys, konsul Marian Orlikowski, nauczyciele szkoły oraz rodzice uczniów.

Konsul Marian Orlikowski na wstępie poprowadził dialog z dziećmi na sali:

– Święta Bożego Narodzenia jest to okres, który zwykle bardzo uroczyście obchodzimy – mówi konsul, – jest z nim związanych bardzo wiele polskich tradycji. Na przykład tradycją tych świąt jest to co znajdujemy pod choinką.

– Prezenty – chórem odpowiadają dzieci.

– Albo też jest wieczerza wigilijna. A ile potraw musi być na stole?

– Dwanaście – odpowiada sala.

– To jest też taka tradycja. Tradycją również są jasełka i z przyjemnością je obejrzę, myślę że wy również. Prawda?

– Tak! – odpowiada chór.

– Chciałem jeszcze tylko powiedzieć, że miejscem, które podtrzymuje tradycje, jest oczywiście w pierwszej kolejności dom. Własny dom, w którym co jest w tym okresie najfajniejsze? Najfajniejsza jest choinka! Najfajniejsi są rodzice! Najfajniejsze są potrawy, i wszyscy czekamy na to, co mama zrobi smacznego w te święta!

– Tak! – chórem odpowiadają dzieci.

– Drugim takim miejscem, gdzie te tradycje są podtrzymywane i rozwijane, jest szkoła. Dzięki pomocy nauczycieli można się dowiedzieć o wielu rzeczach. Jak na przykład, skąd się wzięła taka tradycja? Trzecim takim miejscem jest kościół. Gdyby te trzy główne instytucje – kościół, dom, szkoła wywiązywały się ze swoich obowiązków, to już nigdy nie musielibyśmy wątpić, kim jesteśmy. Tak się złożyło, że szkoła, w której jesteśmy, od lat wspaniale pielęgnuje tradycje. Tak się złożyło, że we wszystkich poczynaniach tej szkoły jest obecny kościół, który jest symbolem tych tradycji, i są wspaniali rodzice. To znaczy, że wszystko jest w porządku. A skoro wszystko jest w porządku, to życzę wam szczęśliwego Nowego Roku – w polskiej tradycji mówi się: Do Siego Roku!

– Dziękujemy! Do Siego Roku! – odpowiada sala.

Chór aniołków przyśpiewywał Dzieciątku, które kołysali Maria i Józef. Hołd Nowonarodzonemu składali pastuszkowie, Trzej Królowie i krakowiacy. Starsza młodzież zasiadła przy przystrojonym wigilijnym stole – uczniowie wprowadzali dzieci w historię Bożego Narodzenia i deklamowali wiersze znanych poetów polskich.

A kolędy śpiewano wspólnie całą salą.

Alina Wozijan
Tekst ukazał się w nr 2 (270) 31 stycznia – 13 lutego 2017

{gallery}gallery/2017/wozijan_jaselkaMM{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X