IV Festiwal Partnerstwa we Lwowie

„Przyjaciele są zawsze obok” – pod takim hasłem od 3 do 6 września 2015 roku odbywa się we Lwowie IV Polsko-Ukraiński „Festiwal Partnerstwa”!

– Pierwszy festiwal Partnerstwa został zorganizowany we Lwowie w 2012 roku z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP. Od tego czasu formuła jest podobna – od piątku do niedzieli odbywają się koncerty na scenie w podwórku ratusza lwowskiego. Grają zespoły polskie, ukraińskie, ale również z innych krajów. W tym roku Festiwal Partnerstwa odbywa się wspólnie z Kongresem Partnerstwa Wschodniego. Będą więc również zespoły z Gruzji, Niemiec, Białorusi – zapowiedział na wstępie Marcin Zieniewicz, konsul RP we Lwowie.

Oficjalne otwarcie IV Polsko-Ukraińskiego Festiwalu Partnerstwa odbyło się 4 września br. w podwórku ratusza lwowskiego z udziałem Andrija Sadowego, mera miasta Lwowa, Jarosława Drozda, konsula generalnego RP we Lwowie, przedstawicieli Lwowskiej Rady Miejskiej i Lwowskiej Państwowej Administracji Obwodowej, przedstawicieli polskich miast i województw partnerskich Lwowa i obwodu.

– Festiwal Partnerstwa cieszy się u nas powodzeniem. Rzeczywiście, przyjeżdża bardzo dużo gości. Chcę podziękować wszystkim przyjaciołom, którzy przyjechali do Lwowa. Dla nas to ogromny zaszczyt, że jesteście dzisiaj z nami. Życzę nam wszystkim dobrej pracy. Pokażmy wszystkim Ukraińcom i Polakom, że my, tutaj we Lwowie, działamy razem – powiedział podczas otwarcia Andrij Sadowyj, mer Lwowa.

– Gdy czasy są trudne, trzeba pokazać, że umiemy się w nich znaleźć i umiemy wykonać swoje zadania i swoją współpracę uczynić jeszcze piękniejszą. Dlatego IV Festiwal Partnerstwa ma jeszcze dodatkowe znaczenie, żeby pokazać jakość, wielkość i wzajemny szacunek do siebie Polski i Ukrainy – powiedział Jarosław Drozd, konsul generalny RP we Lwowie.

Przy Rynku ustawiono kramiki z materiałami reklamowymi, gdzie można było zapoznać się z ofertą turystyczną i edukacyjną poszczególnych województw biorących udział w tegorocznym festiwalu. Jednym z największych stoisk mogło pochwalić się miasto Lublin i województwo lubelskie. Jadwiga Januszek z departamentu promocji turystyki Urzędu Marszałkowskiego województwa lubelskiego opowiedziała o ofertach turystycznych województwa lubelskiego i miasta Lublin. Natomiast Andrzej Różycki zaprosił do odwiedzenia Poleskiego Parku Narodowego. „Mamy materiały skierowane do dorosłych, do dzieci. Zajmujemy się edukacją osób odwiedzających nasz park. Mamy również materiały dotyczące transgranicznego polsko-ukraińsko-białoruskiego rezerwatu biosfery” – powiedział Andrzej Różycki.

Swoje stoiska miały również województwo mazowieckie, podkarpackie, miasta Łódź i Wrocław. „Dla nas Festiwal Partnerstwa to przede wszystkim więź braterstwa z Ukrainą. To kontynuacja bardzo dobrej współpracy w dziedzinach kultury, nauki, oświaty, po części także prac nad reformą administracyjną – powiedział Dariusz Ostrowski, prezes zarządu Wrocławskiej Agencji Rozwoju Aglomeracji. – Wrocław również przyjechał z pewną kontynuacją wsparcia dla Lwowa i obwodu. Realizowaliśmy w ostatnich latach wiele projektów, szczególnie kierowanych do małych miast Ukrainy, zwiększających ich atrakcyjność inwestycyjną. Chcemy dać świadectwo tego, że jesteśmy ze Lwowem, z Ukrainą, że jesteśmy chętni pomagać, wspierać i dzielić się swoim doświadczeniem”.

Po raz pierwszy Festiwal Partnerstwa odwiedzili przedstawiciele województwa kujawsko-pomorskiego. Od lat współpracują z obwodami chmielnickim i żytomierskim, a teraz również z obwodem lwowskim. „Prezentujemy region, który jest bardzo silny w dziedzinie kultury, region z miastami Toruń, Bydgoszcz, Włocławek, Grudziądz. To region Fryderyka Chopina, Mikołaja Kopernika. Mamy się czym pochwalić. Mamy również znakomite tradycje kulinarne i bogate tradycje polskości” – powiedział Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Po raz drugi wspólnie z greckokatolicką cerkwią garnizonową św. Piotra i Pawła zbierano środki dla dzieci, które straciły swych ojców na wojnie na wschodzie Ukrainy. W celu pomocy finansowej do nabycia były pamiątki festiwalowe: książki, kubki, długopisy. Także przy wejściu na podwórko ratusza, na koncerty, które były bezpłatne, stali wolontariusze ze skrzynkami.

Program kulturalny tegorocznego Festiwalu Partnerstwa oraz Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego był bardzo obfity. Na scenie podwórka ratusza miejskiego można było posłuchać muzyki w wykonaniu zespołów z różnych polskich miast i regionów, a także muzyków z Ukrainy (Petro Skazkiw, „Hycz Orkestr”, „Rezus Blues” „WinBand”), Niemiec („Wind and the Whaler”), Gruzji („Iario”) i Białorusi (Wiktar Szalkiewicz i Jury Chilawiec).

Gościem specjalnym był znany polski zespół „T-Love”, który wieczorem 4 września wykonał swoje stare przeboje „Warszawa”, „I Love You”, „Nie, nie, nie”, „Autobusy i tramwaje”, a także cover „London calling” The Clash, który muzycy przerobili na „Kyiv calling”.

Lwowska publiczność dopisała też podczas występów zespołów: „Zygi Jazz Band” (Województwo Podkarpackie), „Dominika Rusinowska Quartet” (Przemyśl), „Kroke” (Kraków), „Pawkin” (Województwo Lubelskie), „Kolačkovci” (Województwo Małopolskie), „Kapela Hanki Wójciak” (Województwo Małopolskie), „Lubelska Federacja Bardów” (Lublin).

Festiwal zakończył, w niedzielę wieczorem, koncert „Kolory miłości” w wykonaniu Alicji Węgorzewskiej i Bogdana Kierejszy.

W ostatnim dniu Festiwalu na scenie Pierwszego Ukraińskiego Teatru dla Dzieci i Młodzieży został zaprezentowany monodram „Od przodu i od tyłu“ w wykonaniu Mateusza Nowaka z Lublina. Spektakl, który otrzymał w Polsce wiele nagród. (o spektaklu czytaj obok). Pomimo niesprzyjającej pogody, IV Polsko-Ukraiński „Festiwal Partnerstwa” odwiedziło wielu mieszkańców Lwowa, którzy przez kilka dni mogli bliżej zapoznać się z Polską. Następny V Festiwal Partnerstwa dopiero za rok.

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2015/festiwal_partnerstwa_4{/gallery}

{youtube}eVferBiLv5w{/youtube}

{youtube}dxBODrPWvyc{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X