Impresje na koniec roku

W galerii „Własna Strzecha” została otwarta wystawa pt. „Impresje na koniec roku” zorganizowana przez Lwowskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych wspólnie z artystami z Klubu Młodych Artystów „Skrzydła”.

Uczestnikami wystawy są znani malarze i graficy we lwowskim środowisku artystycznym, a także plastycy z innych miast. Wśród nich wielu profesorów Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie – Bogdan Pikulicki, Mieczysław Maławski, Igor Kmetyk, Igor Mikuła.

Na wystawie zaprezentowano prace o różnej tematyce i technikach wykonania. Artyści, m.in.: Jadwiga Pechaty, Igor Kmetyk, Włodzimierz Łobuń, Mikołaj Pazizin, Ludmiła Strokosz, w swoich pracach często podejmują tematy związane ze Lwowem, malując piękno architektury starego miasta. Obrazy Renaty Laszuk są niepowtarzalne w kolorystyce i na wskroś przepełnione romantyzmem. Maria Kołodij i Władysław Maławski uprawiają sztukę sakralną, prowadzą także warsztaty ikonopisania. Natomiast mistrzowie grafiki lwowskiej świetnie czują się w tematyce historycznej.

Prezes Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych prof. Mieczysław Maławski witając artystów i gości zaznaczył, że wystawa jest podsumowaniem dorobku artystycznego Towarzystwa za 2016 rok. proboszcz parafii św. Marii Magdaleny we Lwowie o. Paweł Tomys złożył życzenia bożonarodzeniowe wszystkim obecnym oraz pobłogosławił opłatki. Wicekonsul Katarzyna Sołek z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie w swoim wystąpieniu podkreśliła, że z wielką przyjemnością znowu wraca na poddasze artystyczne i cieszy się z otwarcia wystawy artystów lwowskich. Serdeczne życzenia dla artystów złożył dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski, który w swoim krótkim wystąpieniu zaznaczył, że artyści tworzą sztukę nie tylko palcami, a całym swym umysłem i sercem. Natomiast prezes Towarzystwa Lekarzy Polskich we Lwowie Ewelina Hrycaj-Małanicz, powiedziała, że z wielką przyjemnością bywa na wystawach, ponieważ w galerii „Własna Strzecha” zawsze jest miła atmosfera.

W wystawach aktywnie uczestniczy młodzież. W 2016 roku Klub Młodych Artystów „Skrzydła” obchodził 10-lecie swojej działalności. Kierownik i założyciel klubu Władysław Maławski zaznaczył, że w ramach roku jubileuszowego młodzi artyści brali udział w wielu wystawach i w międzynarodowych plenerach malarskich w Polsce i na Ukrainie. W Warszawie została otwarta duża wystawa jubileuszowa pt. „Malować Lwów”, zorganizowana przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”, wojewodę mazowieckiego oraz Mazowiecki Instytut Kultury. Honorowy patronat nad wystawą objął Konsulat Generalny RP we Lwowie. Pod koniec roku młodzi artyści nawiązali współpracę z twórczą grupą „Art Modul” ze Lwowa. W swoich pracach młodzi twórcy podejmują poważne tematy, związane z problemami w sztuce nowoczesnej, realizują się w sztuce sakralnej, są szczerzy i otwarci. Członkowie tej grupy swoje prace na wystawie „Impresje na koniec roku” zaprezentowali po raz pierwszy.

Anna Gordijewska
Tekst ukazał się w nr 1 (269) 17–30 stycznia 2017

{gallery}gallery/2017/malawski{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X