II edycja Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Stryju Fot. z archiwum autorki

II edycja Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Stryju

Od 26 sierpnia do 1 września br. przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju już po raz drugi miała miejsce Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej.

Zajęcia prowadzili: absolwent Angelika Pawlaczyk i studenci Martyna Rom, Sara Tarnowska i Adrianna Klejbach z katedry filologii słowiańskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajęcia były prowadzone w trzech grupach wiekowych. Najmłodszy z uczestników szkoły miał 6 lat, a najstarszy 85.

W ramach szkoły odbywały się zajęcia z języka i kultury polskiej. Najmłodsi uczestnicy szkoły uczyli się języka polskiego, a także wzięli udział w zajęciach teatralnych. Młodzież nie tylko uczyła się języka, ale także miała zajęcia artystyczne, uczyła się polskich piosenek i wierszy. Dorośli mieli tematyczne zajęcia z języka polskiego. Omawialiśmy tematy: wakacji w Polsce i na Ukrainie, stereotypy rożnych narodowości, co łączy naród polski i ukraiński, o medycynie i o zachowaniu kultury polskiej w lokalnym środowisku Stryja. Takie zajęcia są okazją do bliższego zapoznania się z językiem polskim, kulturą, historią i życiem codziennym we współczesnej Polsce.

W sobotę prowadzący szkołę i jej uczestnicy pojechali zwiedzać zamek w Olesku. Historia zamku jest ściśle związana z historią Polski. W tym zamku urodził się przyszły król Polski i starosta Stryja Jan III Sobieski, który to pokonał Turków pod Wiedniem i obronił Europę przed nawałą islamu. Zwiedzanie zamku było ciekawym przeżyciem. Przewodnik opowiedziała nam historię zamku, a także o wystawie, która się w nim mieści.

Spotkania w ramach Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej zakończyły się niedzielę. Najmłodsza grupa recytowała z pamięci wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”, a młodzież zaśpiewała kilka polskich pieśni. Każdy uczestnik otrzymał odpowiedni dyplom. Spędzony razem tydzień minął zbyt szybko. Był to czas miły i ciekawy zarówno dla uczestników szkoły, jak i dla prowadzących. Z kolei w niedzielę, już po zakończeniu zajęć, prowadzących zajęcia oprowadził po Lwowie członek naszego Towarzystwa Andrzej Fesiuk.

Zarząd i członkowie TKPZL w Stryju składają serdeczne podziękowania za prowadzenie Letniej Szkoły Angelice Pawlaczyk, Martynie Rom, Sarze Tarnowskiej, Adriannie Klejbach. Dziękujemy za naukę języka polskiego, kultury, historii, a także za szczere, otwarte serca. Zapraszamy w przyszłym roku!

Tegoroczna Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej w Stryju została dofinansowana przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie i Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Alona Marszuk
członek zarządu TKPZL w Stryju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X