Historyczny konkurs o Powstaniu Styczniowym zakończony

Historyczny konkurs o Powstaniu Styczniowym zakończony

Powstanie Styczniowe 1863 r. (Fot. carcajou.salon24.pl)Żołnierz Taraugutta i Mackiewicza
Jak wynika z opracowania przedstawionego przez zwycięski zespół dziewcząt z Rudomina, Jan Kajetan Parfianowicz wywodził się z zamieszkałej na Białorusi szlachty. Podczas Powstania Styczniowego walczył z Moskalami u boku Romualda Traugutta późniejszego dyktatora powstania, a następnie w oddziale księdza Antoniego Mackiewicza.

Za udział w powstaniu ukarany został przez władze carskie długoletnim zesłaniem na Syberię. Po odbyciu kary nie wrócił w rodzinne strony, lecz przyjął posadę w majątku Michałowo będącym własnością hrabiego Tyszkiewicza. Po jakimś czasie zarządzania gospodarstwem były powstaniec wykupił majątek na własność. Przyjaźnił się ze słynnym polskim kompozytorem Stanisławem Moniuszką, który z okazji narodzin pierworodnego syna Parfianowicza, Antoniego podarował mu skomponowany przez siebie utwór na fortepian. Oryginalny zapis nutowy Moniuszki z dedykacją skradli po latach w 1943 roku Niemieccy żołnierze przeprowadzający we dworze rewizję.

Imię Antoni nadali dziecku rodzice by uczcić w ten sposób towarzysza broni Jana Kajetana, wspomnianego bohaterskiego księdza Mackiewicza. Najmłodszemu zaś z czwórki swoich synów Parfianowicze nadali imię Romuald tym samym pielęgnując pamięć o straconym przez Moskali powstańczym przywódcy. W roku 1906 Romuald Parfianowicz wraz ze swoim ojcem przekazali znaczny majątek na budowę nowego kościoła, gdyż poprzednia miejscowa świątynia katolicka w ramach represji popowstaniowych przekształcona została przez rosyjskie władze w prawosławną cerkiew. Nowy drewniany kościół pod wezwaniem Matki Bożej Dobrej Rady konsekrowano 23 grudnia 1909 roku. Jan Kajetan Parfianowicz zmarł podczas I wojny światowej w roku 1916.

 

Spoczął na miejscowym cmentarzu, gdzie pochowani są również inni członkowie tego znamienitego rodu. Pomnik nagrobny Jana Kajetana wykonany został w kamieniu i górując nad pozostałymi nagrobkami kwatery Parfianowiczów swą formą przypomina ścięty połowie swej wysokości dorodny dąb.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku wieś Michałowo w uznaniu zasług Jana Kajetana przemianowano na Parfianowo. Wójtem gminy Parfianowo został najmłodszy syn powstańca Romuald Parfianowicz, który swą funkcję sprawował nie pobierając za nią pensji. Zmarł w roku 1930. Pochowany został obok swego ojca. Młodzież z rudomińskiego gimnazjum imienia Ferdynanda Ruszczyca od kilku lat sprawuje opiekę nad rodzinną kwaterą grobową Parwianowiczów utrzymując ją w nienagannym porządku.

Piotr Ferenc-Chudy
materiał nadesłany przez Fundację Wolność i Demokracja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X