Gra terenowa o zabytkach Kołomyi

U progu kończącego się 2020 roku uczniowie Polskiej Sobotniej Szkoły przy PTK im. A. Mickiewicza w Kołomyi wzięli udział w grze terenowej „Śladami kołomyjskich zabytków – ślady dziedzictwa II RP na Pokuciu”.

Jest to kolejny projekt edukacyjny opracowany wspólnie ze Stowarzyszeniem „Z siedzibą w Warszawie”, z którym współpracujemy od kilku lat. Pomysłodawcy projektu pragnęli przybliżyć uczniom miejsca związane z polską historią i kulturą poprzez czynne zwiedzanie i wykonanie rozmaitych zadań.

W wyniku naszych działań powstały długotrwałe narzędzia edukacyjne do samodzielnego bądź grupowego zwiedzania, z których będziemy nadal niejednokrotnie korzystać w naszej pracy. Każdy uczestnik gry terenowej został wyposażony w przewodnik i plecak z rozmaitymi rekwizytami, które pozwalały zapoznać się i głębiej przeżyć historię oraz przeznaczenie konkretnej zabytkowej budowli. W ten sposób przy dawnym gimnazjum sióstr urszulanek, w którego pomieszczeniach działa obecnie Sobotnia Szkoła, zapisywaliśmy łamaniec językowy techniką frotażu. Przy kościele ojców jezuitów została odtworzona fasada budynku przy pomocy planszy i wstążek. Uczestnicy robili zdjęcia z rekwizytami z minionej epoki (przy dawnej pracowni fotograficznej „Maryla”), układali puzzle, grali w memory z postaciami polskich kompozytorów, tworzyli własne legendy, budowali, „umieszczali” w Rynku pomnik Józefa Piłsudskiego, zapalali znicze na grobach Polaków – dawnych mieszkańców miasta. Łącznie zadaniami zostało objętych 13 polskich zabytków.

fot. Wasyl Iwanoczko
{gallery}gallery/2020/Kolomyja_gra{/gallery}

Zakończenie projektu odbyło się w Muzeum Pisanek, z którym Kołomyja często jest kojarzona w obecnych czasach, a które przechowuje piękną kolekcję polskich pisanek z różnych regionów. Właśnie z tymi zbiorami uczestnicy zapoznali się podczas wycieczki i warsztatów malowania pisanki. W nawiązaniu do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia odbyły się również warsztaty tworzenia ozdób choinkowych ze słomy.

Pragniemy podziękować partnerom, wolontariuszom, nauczycielom, uczniom i wszystkim, którzy przyczynili się do opracowania i realizacji projektu.

Projekt został współfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach wsparcia Polonii i Polaków za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Irena Hułaj-Nazarowa
koordynator projektu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X