Flota dronów Krzyszofa Tyfla – Polaka, który oddał życie za Ukrainę fot. Facebook, Jarosław Kowalczuk

Flota dronów Krzyszofa Tyfla – Polaka, który oddał życie za Ukrainę

Wielu Polaków wciąż pozostają wiernymi solidarności z Ukrainą. W Równem jedna z fundacji pomagająca wojskowym otrzymała fundusze zebrane w Polsce przez Polaków na drony FVP. Dołączyli się do akcji zorganizowanej przez Fundację Odpowiedzialni Ukraińcy, która obecnie pomaga ukraińskiemu wojsku.

Jednym z kierunków jej działalności jest zakup dronów FVP dla obrońców. Są przekazywane na front z podpisami ich fundatorów. Każdy z takich bezzałogowców kosztuje około 20 tysięcy hrywien. Nazywane są dronami zemsty. Już kilka takich zostało poświęconych pamięci Krzysztofa Tyfla – Polaka, który jest pochowany w Równem. Walczył i zginął za Ukrainę w 2022 roku. Teraz drony zemsty Krzystofa Tyfla będą kontynuować sprawę polskiego ochotnika który oddał życie za wolność Ukrainy.

Inicjatywa idei upamiętnić polskiego bohatera zrodziła się w polsko-ukraińskim Centrum kulturalno-edukacyjnym im. Tomasza Oskara Sosnowskiego.

– Pod czas obchodów 8 rocznicy działalności organizacji udało się zebrać prawie całą kwotę potrzebną dla zakupu drona. Będzie na nim imię naszego przyjaciela Krzysztofa Tyfla. W taki sposób zdecydowaliśmy upamiętnić wielką ofiarę i wielkie bohaterstwo Polaka, który zginął w walce za Ukrainę. Był nam znany, był związany z Równem i część jego szczątków jest pochowana w Równem – opowiada Jarosław Kowalczuk, prezes CKE im. Tomasza Sosnowskiego.

fot. Facebook, Jarosław Kowalczuk

Centrum Sosnowskiego planuje kontynuować zbieranie funduszy. Jest to nie tylko działanie pomocowe dla wojska ukraińskiego, ale także inicjatywa, aby akcentować na pomocy Polski i Polaków dla walczącej Ukrainy. Obecnie jest to nadzwyczajnie ważne, aby pokazywać wspólny wysiłek Ukraińców i Polaków w obronie przed zbrodniczym najeźdźcą.

– Zdecydowaliśmy się szukać możliwości i partnerów dla stworzenia floty dronów imienia Krzysztofa Tyfla. W taki sposób robimy swój wniosek w nasze zwycięstwo, które można będzie nazwać też zwycięstwem polsko-ukraińskim – dodaje Kowalczuk.

W zbieraniu funduszy na bezzałogowce pomagają przyjazne organizacje z Polski. – Udało się nam przekazać zebrane fundusze od przyjaciół. Dwa drony ufundował Małopolski Klub Rekreacji i Turystyki Konnej imienia 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich. Na jeden bezzałogowiec pieniądze przekazała Fundacja Grono Polskości. I bardzo chcemy, aby ta sprawa trwała dalej – kontynuuje prezes Centrum Kulturalno-Edukacyjnego w Równem.

Przypomnijmy, że Krzysztof Tyfel przyjechał do Ukrainy od razu po wybuchu pełnoskalowej wojny. Wiosną 2022 roku przez kilka miesięcy był instruktorem ukraińskich żołnierzy. Jako miłośnik historii pomagał przy pracach renowacyjnych dawnych polskich pochówków na cmentarzu w Szpanowie koło Równego. Tak zapoznał się z wolontariuszami Centrum Kulturalno-Edukacyjnego im. Tomasza Oskara Sosnowskiego, którzy tam pracowali. Potem zgłosił się jako ochotnik, aby bronić Ukrainę, wstępując do Międzynarodowego Legionu Sił Obrony.

Krzysztof Tyfel bohatersko oddał życie podczas walk na Donbasie na początku grudnia 2022 roku. Część jego szczątków została pochowana w Równem. Z inicjatywy CKE im. Tomasza Sosnowskiego imieniem Polaka nazwaną ulicę w Szpanowie, na której mieści się cmentarz. W Muzeum Krajoznawczym Równego znajduje się wystawa poświęcona Polakowi.

Andrzej Końko

Andrzej Końko. Lubię dziennikarstwo bo z jednej strony informuje, a także potrafi inspirować. Od 20 lat pracuję dla mediów ukraińskich i polskich.

X