Film „Pokucka Troja” wyróżniony na 7. Festiwalu Filmowym EMIGRA

Film „Pokucka Troja” wyróżniony na 7. Festiwalu Filmowym EMIGRA

Dokument „Pokucka Troja” w reżyserii Mirosława Rowickiego otrzymał wyróżnienie podczas 7. Festiwalu Filmowego EMIGRA 2019. Film wyprodukowany przez Studio Filmowe „Lwów” Kuriera Galicyjskiego opowiada o zapomnianej wsi Św. Józef na Pokuciu.

Jury wyłoniło zwycięzców złotej, srebrnej i miedzianej EMIGRY spośród 42 nadesłanych prac z całego świata. Grand Prix tegorocznej EMIGRY zdobył film dokumentalny „Zaćmienia” w reżyserii Oliwii i Jerema Tonterich z Finlandii. Gala wręczenia nagród odbyła się w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie.

Oliwia i Jerema Tonterich z Finlandii, Grand Prix tegorocznej EMIGRY (fot. Karina Wysoczańska)

Produkcje filmowe wysyłane na konkurs są realizowane przez Polaków mieszkających za granicą lub opowiadające o Rodakach na obczyźnie.

– Prawie 70 procent wszystkich filmów było nadesłanych przez młodych Polaków mieszkających za granicą. Czyli następuje zmiana generacji i właściwie o to nam chodziło, aby ci młodzi twórcy pokazywali jak żyją i kim są – powiedziała Agata Lewandowski, dyrektor Festiwalu Filmowego EMIGRA.

Agata Lewandowski (fot. Karina Wysoczańska)

Filmy dokumentalne wraz z pokazami specjalnymi były prezentowane w dniach 25–27 października w Mazowieckim Instytucie Kultury, Domu Spotkań z Historią i Klubokawiarni Pożyteczna.

Jeszcze w tym roku Festiwal Filmowy EMIGRA zawita do Chicago i Berlina i zaprezentuje wybrane filmy, w tym także dokument „Pokucka Troja”.

Organizatorami festiwalu filmowego jest Fundacja EMIGRA i Mazowiecki Instytut Kultury. Projekt jest współfinansowany ze środków Senatu RP w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska

{gallery}gallery/2019/emigra_2019{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X