Festiwal kultury I Rzeczypospolitej

1 i 2 czerwca br. w Kijowie odbędzie się festiwal kultury polskiej „Hej Sokoły”. Nazwę Festiwal zapożyczył ze słów popularnej pieśni „Hej, sokoły!” (lub „Na zielonej Ukrainie”), skomponowanej przez polsko-ukraińskiego poetę i kompozytora Tomasza Padurę (1801-1871). Wiadomość o tym podała Polska Izba Turystyczna.

W ramach festiwalu zostanie otwarta „polska ambasada polowa” województw Małopolskiego, Śląskiego i Świętokrzyskiego. Wystąpią znane w Polsce zespoły folklorystyczne „Krakus”, „Istebna”, „Świętokrzyskie czarownice”, które będą prezentowały folklor i uczyły chętnych polskich tańców ludowych. Ukrainę będą reprezentowały zespoły „Roksolania”, „Rożanica”, „Dobry wieczór” i „Ulica”, wystąpi również grupa kaskaderów konnych „Wola Mamajowa” Olega Jurczyszyna. Kozacy zaprezentują sztukę ujeżdżania koni, prezentację sztandarów, uzbrojenia konnicy polskiej i ukraińskiej.

Goście będą mieli okazję do uczestniczenia w licznych warsztatach dawnego rzemiosła i prac domowych. Również będzie możliwość degustacji tradycyjnych polskich i ukraińskich potraw – bigosu i kuliszu (kaszy kukurydzianej z przyprawami – red.). Goście dowiedzą się o obyczajach szlacheckich w dawnej Polsce. Pojawią się też tradycyjne staropolskie i kozackie napoje.

Kozacy z grupy „Wola Mamajowa” przygotują pokaz i poprowadzą szkolenia fechtunku na szablach, strzelania z łuku, rzutów toporem i dzidą. Chętni będą mogli jeździć konno, na wozach kozackich, uczestniczyć w walce z kozakiem i wziąć udział w innych kozackich grach i zabawach. Organizatorami Festiwalu „Hej, sokoły!” jest Polska Izba Turystyczna i kozacka wioska „Wola Mamajowa”.

Festiwal odbędzie się 1 i 2 czerwca 2013 roku o godz. 12:00 w Kijowie przy ul. Donca 2, kozacka wioska „Wola Mamajowa”.

istprawda.com.ua

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X