Eurocontrol przewiduje ograniczenia lotów nad Ukrainą do 2029 roku

Eurocontrol przewiduje ograniczenia lotów nad Ukrainą do 2029 roku

W swojej prognozie na okres do 2029 roku Europejska Organizacja Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) przewiduje, że ograniczenia lotów w przestrzeni powietrznej Ukrainy, Rosji, Białorusi i Mołdawii utrzymają się.

Zaznacza się, że branża lotnicza kontynuuje odbudowę po pandemii koronawirusa, ale kluczowymi czynnikami spowalniającymi ten proces jest rosyjska inwazja na Ukrainę, ograniczenia lotów krajowych ze względów środowiskowych, brak personelu na lotniskach i związane z tym strajki.

„Ograniczenia w przestrzeni powietrznej Ukrainy, Rosji, Białorusi i Mołdawii będą obowiązywały do ​​końca horyzontu prognozy (2029 r.)” – zaznacza się w dokumencie.

Wśród kluczowych czynników wpływu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na lotnictwo cywilne Eurocontrol wymienia ogólne pogorszenie sytuacji gospodarczej, w szczególności obniżenie prognoz wzrostu PKB w wyniku zakłóceń w łańcuchach dostaw energii, wysoką inflację oraz spadek ogólnego poziom zaufania.

Odnotowuje się również, że branża lotnicza kontynuuje odbudowę po pandemii koronawirusa.

Wiadomo, że 24 lutego Ukraina całkowicie zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów cywilnych. Wkrótce kraje UE i USA zamknęły swoje niebo dla rosyjskich samolotów. Rosja później zemściła się.

Źródło: eurointegration

X