Emilia Chmielowa odznaczona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę

2 maja, w Dniu Flagi RP i Dniu Polonii i Polaków za Granicą na dziedzińcu Belwederu Prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych odznaczona została Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Emilia Chmielowa, współzałożycielka i prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie.

Natomiast flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej wśród wielu innych organizacji polskich i polonijnych na świecie otrzymała szkoła średnia nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie z polskim językiem nauczania.

– Wręczając dzisiaj te odznaczenia, między innymi dziękowałem Państwu, właśnie w imieniu Rzeczypospolitej jako prezydent, za waszą działalność dla Polaków za granicą. – powiedział Andrzej Duda. – W wielu dziedzinach. W dziedzinie edukacji, gdzie dbacie o to, żeby polskie dzieci, polska młodzież mogła uczyć się języka i rodzimej historii, mogła w ten sposób budować swoje korzenie, swoją tożsamość, pogłębiać swój związek z ojczyzną. W dziedzinie kultury, także w dziedzinie nauki, przysparzając w ten sposób chwały Polsce i budując właśnie to, o czym przed momentem powiedziałem: tożsamość, pamięć, wszystko to, co ważne i powoduje, że Polska pozostaje w sercach. I potem to młode pokolenie przekazuje ją z kolei swoim dzieciom. Przekazuje dlatego, że jest przekonane, że to sprawa ważna. Jest przekonane, bo tak zostało nauczone przez swoich rodziców, przez nauczycieli, przez wszystkich tych ludzi, Polaków, z którymi zetknęli się właśnie w instytucjach polskiej kultury, a także w instytucjach naukowych. Bardzo za to dziękuję – podsumował Prezydent RP.

Źródło: ES/prezydent.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X