„Ekspedycja Polska” i szkoła języka polskiego w Drohobyczu Fot. Andrzej Borysewicz

„Ekspedycja Polska” i szkoła języka polskiego w Drohobyczu

Fundacja św. Antoniego działa na terenie Drohobycza i okolic od ponad piętnastu lat. Została założona dla pomocy starszym Polakom, którzy tam mieszkają. W trakcie działalności fundacji okazało się, że jest zainteresowanie językiem polskim i potrzeba jego nauczania. Tak powstało Centrum Rozwoju Integracyjnego.

– Zobaczyliśmy, że jest sporo dzieci potrzebujących nauki języka polskiego, polskiej kultury i tradycji – mówi Olga Pawłowska, założycielka i prezes Fundacji św. Antoniego. – Staramy się prowadzić tę naukę w formie innej niż w szkole. Ogólnie mówiąc, dzieci nie siedzą w ławce, pokazujemy im Polskę organizując dla nich wyjazdy.

Szkołę języka polskiego odwiedzają zarówno dzieci polskie, jak ukraińskie, często z rodzin mieszanych. Jak się okazało, starsze dzieci już wiedzą co i gdzie chcą w Polsce studiować i właśnie dlatego uczą się i doskonalą język. Do szkoły uczęszcza około 80 uczniów, co roku były organizowane kolonie i wyjazdy do Polski, ale w tym roku sytuacja się zmieniła, podróże zagraniczne zostały mocno ograniczone. Jednak i w takich warunkach dzięki programowi „Ekspedycja Polska. Szkoły letnie i edukacja online” istnieje możliwość zgłębiania kultury polskiej. Program został sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i jest realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja.

– Były to głównie wyjazdy do Polski, w tym roku przez pandemię mamy ograniczone możliwości i musimy się dostosować do warunków wyznaczonych przez państwo ukraińskie. Dlatego w tym roku organizowaliśmy „Ekspedycję Polską” tu na miejscu – dzieli się z Kurierem Galicyjskim prezes Olga Pawłowska. – Dzieci dodatkowo wyszły z inicjatywą, by zaprosić dziennikarzy Kuriera Galicyjskiego i poznać szczegóły pracy dziennikarza.

Jako członkowie redakcji Kuriera Galicyjskiego dołączyliśmy do grupy dzieci, która odwiedziła w tym czasie Truskawiec. Z chęcią opowiedzieliśmy jak wygląda dziś praca dziennikarza i czym się różni na przykład od pracy blogera na YouTube. Pokazaliśmy sprzęt, którym codziennie się posługujemy, przede wszystkim kamerę wideo. Następnie wyruszyliśmy na ulice Truskawca aby pokazać jak wygląda robienie zdjęć z drona, co wywarło na dzieciach duże wrażenie.

Na uczestników programu „Ekspedycja Polska” czekała jeszcze jedna niespodzianka. O zmierzchu dzieci otrzymały zadanie by za pomocą ukrytych podpowiedzi odnaleźć tajemniczy punkt. Drogę oświecały sobie pochodniami, podpowiedzi znajdowały się w kopertach, a punktem końcowym okazał się kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Truskawcu, gdzie specjalnie dla nich została odprawiona Msza święta.

Aleksander Kuśnierz
Tekst ukazał się w nr 16 (356), 1 – 14 września 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X