Dzień oporu wobec rosyjskiej okupacji Krymu Fot. Facebook, maks.kozytskyy

Dzień oporu wobec rosyjskiej okupacji Krymu

Dziewięć lat temu w pobliżu Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Krym Tatarzy krymscy i działacze proukraińscy protestowali przeciwko zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady, na którym miała być omawiana kwestia odłączenia Krymu od Ukrainy. Spotkanie nie odbyło się, ale następnego dnia o poranku rosyjskie wojsko zajęło główne budynki administracyjne.

26 lutego na wezwanie Medżlisu tysiące Tatarów krymskich, działaczy ukraińskich i przedstawicieli innych narodowości przybyło do gmachu Rady Najwyższej Autonomicznej Krym, aby przeciwstawić się rosyjskiej okupacji i wesprzeć integralność terytorialną Ukrainy. Manifestacja zgromadziła od 5 do 10 tysięcy uczestników. W wyniku paniki i starć zginęło dwóch demonstrantów, a 79 osób zostało rannych w różnym stopniu.

28 lutego Rada Najwyższa Republiki Autonomicznej Krym pod „nadzorem” rosyjskich służb specjalnych i wojska przegłosowała referendum w sprawie statusu półwyspu Krym. Tego samego dnia jednostki Sił Zbrojnych FR rozpoczęły blokowanie ukraińskich jednostek wojskowych i obiektów na półwyspie, zajęły lotniska w Belbeku i Symferopolu oraz wejścia lądowe na Krym z obwodu chersońskiego.

Organizacje międzynarodowe uznały okupację i aneksję Krymu za nielegalne i potępiły działania Rosji, która zaprzecza okupacji półwyspu i nazywa to „przywróceniem historycznej sprawiedliwości”. W ciągu tych lat agresor kontynuuje drogę inwazji i wypaczania historii, zajmując terytoria Ukrainy i niszcząc jej miasta.

–  W dziewiątą rocznicę Dnia Oporu Krymu wobус rosyjskiej okupacji wszystkie nasze wysiłki, myśli i modlitwy kierujemy w intencji zwycięstwa Ukrainy – napisał na swojej stronie Facebook szef Lwowskiej Administracji Wojskowej Maksym Kozycki.

Przez cały ten czas opór na półwyspie krymskim trwa. Krym czeka na powrót do Ukrainy. Na znak solidarności z  mieszkańcami Krymu przed siedzibą lwowskiej administracj obwodowej została wywieszona też flaga republiki Krym.

W 2020 roku, w rocznicę wiecu z 26 lutego, Dekretem Prezydenckim nr 58/2020 ustanowiono pamiętną datę – Dzień Oporu wobec okupacji Autonomicznej Republiki Krym i miasta Sewastopol.

źródło: wikipedia

X