Dzień Godności i Wolności Ukrainy fot. www. uinp.gov.ua

Dzień Godności i Wolności Ukrainy

21 listopada na Ukrainie obchodzony jest Dzień Godności i Wolności. Tego dnia, w odstępie dziewięciu lat, rozpoczęły się dwa fatalne wydarzenia dla współczesnej Ukrainy: Pomarańczowa Rewolucja w 2004 r. i Rewolucja Godności w 2013 r.

13 listopada 2014 r. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał dekret „O Dniu Godności i Wolności”. Celem wprowadzenia tej daty jest ugruntowanie ideałów wolności i demokracji na Ukrainie, uhonorowanie patriotyzmu i odwagi obywateli, którzy bronili wartości demokratycznych, praw i wolności człowieka, interesów narodowych państwa i jego europejskiego wyboru.

W tym roku Dzień Godności i Wolności obchodzony jest na tle pełnoskalowej inwazji Federacji Rosyjskiej, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 r. Ukraina ponownie walczy o swoją wolność i niepodległość, broniąc się przed agresorem.

Foto city-adm.lviv.ua

We Lwowie z tej okazji w poniedziałek wieczorem odbyło się modlitewno-kulturalne wydarzenie. Uczestnicy w milczeniu przeszli procesją ze świecami od kościoła św. Michała Archanioła pod Pomnik Bohaterów Niebiańskiej Sotni, gdzie uczcili pamięć poległych Bohaterów. Odbyło się również uroczyste podniesienie flagi z udziałem kadetów i orkiestry Narodowej Akademii Wojsk Lądowych imienia Hetmana Piotra Sahajdacznego oraz wspólna modlitwa.

Dzisiaj Eliza Dzwonkiewicz, Konsul Generalny RP we Lwowie, wraz z konsulem Mateuszem Natkowskim wzięła udział w uroczystościach upamiętniających Bohaterów Niebiańskiej Sotni na Cmentarzu Łyczakowskim.
Wyrażamy naszą solidarność z narodem ukraińskim i pamiętamy o ludziach, którzy nie tylko swoimi siłami, ale także życiem zademonstrowali pragnienie życia w wolnym, demokratycznym i europejskim kraju.

Foto Facebook, Konsulat Generalny RP we Lwowie

Opracowała Julia Bert

X