Dzień Flagi – jedno z najmłodszych świąt w Polsce

Dzień Flagi – jedno z najmłodszych świąt w Polsce

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej każdego roku przypada na 2 maja. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, ponieważ zostało ustanowione przez Sejm dopiero w 2004 roku. Dzień Flagi to święto, którego celem jest szerzenie wiedzy o symbolach narodowych i propagowanie postaw patriotycznych.

Ustanowienie 2 maja dniem Święta Flagi nie jest przypadkowe. To właśnie tego dnia w 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki zawiesili biało-czerwoną flagę na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, czym przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie. Wybór tego dnia jest również związany z faktem, że w komunistycznej Polsce właśnie w tym dniu, czyli tuż po Święcie Pracy, nakazywano Polakom zdejmowanie flag, by te nie były eksponowane w czasie nieuznawanego przez władzę PRL święta Konstytucji 3 maja.

Święto zostało ustanowione na wzór innych krajów, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, gdzie Święto Flagi obchodzone jest dla upamiętnienia postanowień Kongresu z 14 czerwca 1777 roku, kiedy przyjęta została rezolucja o fladze narodowej.

W tym dniu, 2 maja, obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. z myślą, by zachować wśród emigrantów świadomość narodową i umacniać ich patriotyzm oraz poczucie jedności.

Na podstawie dzieje.pl

Opracowała Julia Bert

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X