Dzień Dziecka na Podolu

1 i 3 czerwca, w ramach Wschodniego Funduszu Dobroczynności Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Fundacji BGK zorganizowała Dzień Dziecka w Gródku Podolskim i Kamieńcu Podolskim.

Z tej okazji dzieci i młodzież z parafii pw. św. Antoniego w Gródku Podolskim przedstawiły program słowno-muzyczny. Na placu kościelnym śpiewano piosenki polskie i religijne, recytowano poezję i tańczono. W czasie pikniku dzieciaki otrzymały słodycze oraz inne pyszności. Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” zaopatrzyła również parafię w sprzęt nagłaśniający oraz instrumenty muzyczne, liczne gry planszowe, sprzęt sportowy i przybory papiernicze.

{youtube}wNU3NaaXHRw{/youtube}

Ks. Andrzej Siedlecki podziękował fundacji i powiedział, że dzięki jej wsparciu mogą „krzewić i rozwijać kulturę polską”, by także „dzieci i młodzież odkrywały dla siebie swoje polskie pochodzenie”.

Ze Wschodniego Funduszu Dobroczynności najbardziej potrzebującym i wielodzietnym rodzinom z Gródka Podolskiego przekazano sprzęt AGD (pralki, lodówki, kuchenki gazowe).

Przedstawiciele Fundacji PPnW odwiedzili również Dom Miłosierdzia, prowadzony przez zgromadzenie księży Marianów. W Domu Seniora mieszka 56 starszych, chorych osób, które trafiły tam wprost z ulicy lub nie mają żadnych krewnych. W Dniu Dziecka każde dziecko otrzymało cukierki i czekoladki. Dzięki Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Dom Miłosierdzia otrzymał dofinansowanie z Kancelarii Senatu RP w obszarze pomocy charytatywnej.

Fot. Karina Wysoczańska
{gallery}gallery/2018/dziendziecka_horodok_wysoczanska{/gallery}

Z okazji Dnia Dziecka słodkie upominki i poczęstunek otrzymały również dzieci z parafii pw. św. Mikołaja biskupa z Miry w Kamieńcu Podolskim. Dzięki środkom z Fundacji BGK działająca przy parafii świetlica została wyposażona w gry planszowe i sprzęt sportowy. Z koncertem wystąpił zespół dziecięcy „Kwiat na Kamieniu”.

– Wschodni Fundusz Dobroczynności działa od początku 2017 roku. Do tej pory dzięki sponsorom udało się nam uzyskać już ponad 1,3 mln złotych na różne działania. Od dwóch lat nasza fundacja przoduje w przekazywaniu środków z kancelarii Senatu RP na pomoc charytatywną. W tym roku jest to ponad 2 mln złotych, które przekażemy do wielu krajów dla najbardziej potrzebujących, zarówno na pomoc charytatywną dla pojedynczych osób, jak i do placówek opiekuńczych – hospicjów, domów opieki, domów seniora – podsumowała Katarzyna Jóźwiak z Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Za wsparcie podziękował o. Alojzy Kosobucki.

Po południu, dzięki pomocy Stanisława Nagórniaka, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Kamieńcu Podolskim, Katarzyna Jóźwiak z Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Karol Pietrzyk z Uniwersytetu Łódzkiego odwiedzili dwie zasłużone Polki – panią Rafaelę spod Kamieńca Podolskiego oraz panią Anielę z Okopów Świętej Trójcy.

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska
{gallery}gallery/2018/dzien_dziecka_kamieniec_podolski_wysoczanska{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X