„Dziękuję Ci Polsko” – billboardy z podziękowaniami od Ukraińców Fot.naszwybir.pl

„Dziękuję Ci Polsko” – billboardy z podziękowaniami od Ukraińców

Na ulicach polskich miast pojawiły się billboardy z podziękowaniami dla Polaków i Polski od mieszkańców Ukrainy. To wspólne działanie inicjatywy społecznej Euromajdan-Warszawa, fundacji „Stand with Ukraine” oraz organizacji „Nowa Ukraina”.

Jak informują organizatorzy, w ramach akcji „Dziękuję Ci Polsko” w całym kraju zainstalowano 70 billboardów z wizerunkami Ukraińców dziękujących Polakom i Polsce za życie i bezpieczeństwo. Jak zapewniają organizatorzy, zdjęcia nie są przypadkowe – przedstawiają prawdziwych Ukraińców, którym pomogła Polska i Polacy. Na przykład historia żołnierza Antona, którego bliscy musieli zostać uchodźcami w Polsce, czy historia dziewczynki Marii z Mariupola, która ledwo przeżyła blokadę miasta i została ewakuowana do Polski wraz z braćmi i matką w marcu 2022 roku.

– Uciekłyśmy, zostawiając za sobą życie w Mariupolu – mówi Natalia, mama 11-letniej Marii. – Nie wiedziałam, co się z nami stanie. W Mariupolu nie mieliśmy nic do jedzenia, nawet wody. Przede wszystkim chciałam, żeby dzieci były bezpieczne. Od momentu przekroczenia granicy czuliśmy tylko życzliwość i wsparcie ze strony Polaków – to dzięki Polakom nic nie zagraża życiu mojej córki. Dużo jedzenia, śpi w ciepłym łóżku. Dziękuję Ci Polsko!”

fot. naszwybir.pl

„Walczymy z okupantem na froncie, inaczej nie damy rady go wypędzić” – mówi 39-letni żołnierz Anton. – Chcę podziękować Polakom za to, że moi bliscy są obecnie w Polsce, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Rosjanie cały czas zabijają cywilów, zabijają kobiety i dzieci. Czuję się spokojniejszy, gdy wiem, że życiu moich bliskich nic nie zagraża. Dziękuję Ci Polsko za dach nad głową dla naszych matek, sióstr, żon i dzieci. Wkrótce po naszym zwycięstwie spotkamy się wszyscy na Ukrainie”.

– Każdy Ukrainiec odczuwa wdzięczność wobec Polaków i Polski. Chcemy, aby Polacy wiedzieli, jak ważne jest ich wsparcie dla Ukraińców. Czasami ta pomoc ratowała życie – znam Polaków, którzy jako pierwsi pojechali do Buczy z pomocą w dostarczaniu chleba i wody Ukraińcom po wyzwoleniu miasta. Chcemy, aby Polacy o tym wiedzieli – ich pomoc ratowała życie, leczyła rany i pomagała im odnaleźć się w nowej rzeczywistości. I za to jesteśmy Ci wdzięczni! – mówi liderka inicjatywy Euromajdan-Warszawa Natalia Panczenko.

To nie pierwsza akcja podziękowania dla Polaków. Wcześniej w Warszawie zorganizowano kilkutysięczny marsz pod hasłem „Dziękujemy, przyjaciele”.

źródło:  naszwybir.pl

X