„Działamy spokojnie i rozważnie” fot. PAP / Paweł Supernak

„Działamy spokojnie i rozważnie”

Sojusz Północnoatlantycki jest w stanie gotowości. My wzmocniliśmy gotowość polskich Sił Zbrojnych – niektórych jednostek, także obrony powietrznej. Działamy spokojnie i rozważnie – mówił na nocnej konferencji Prezydent Andrzej Duda.

Wcześniej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się pilna narada, a następnie Prezydent rozmawiał o aktualnej sytuacji z sojusznikami: Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, Prezydentami: USA Joe Bidenem, Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim,  a także z Premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem i Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Prezydent złożył wyrazy współczucia dla najbliższych dwóch obywateli, którzy zginęli w wyniku wybuchu, najprawdopodobniej rakiety, która spadła na nasze terytorium.

Andrzej Duda powiedział, że „nie mamy w tej chwili żadnych jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę, prowadzone są czynności śledcze”. – Najprawdopodobniej była to rakieta produkcji rosyjskiej, ale to wszystko jest w tej chwili jeszcze w trakcie badania – dodał.

Prezydent zapewniał również, że Sojusz Północnoatlantycki jest w stanie gotowości. – My wzmocniliśmy gotowość polskich Sił Zbrojnych, niektórych jednostek, także obrony powietrznej. Nasze samoloty dzisiaj są na polskim niebie, będą wspierane także przez samoloty sojusznicze w strzeżeniu naszego nieba – mówił.

Źródło prezydent.pl

X