Dwa światy

Dwa światy

Każdy, częściej lub rzadziej, z nutką nostalgii wspomina szkołę. Lata szkolne – to czas nowych przeżyć, znajomości i przyjaźni. O swojej ukochanej szkole pamiętają również absolwenci i uczniowie polskiej szkoły nr 7 im. Adama Mickiewicza w Stanisławowie.

Szkoła, znajdująca się przy placu Mickiewicza, powstała w 1946 roku i po II wojnie światowej została jedyną polską szkołą w mieście. Przetrwała do 1957 roku. Oficjalną przyczyną zamknięcia szkoły była niewystarczająca ilość mieszkańców polskiej narodowości. Obecnie w budynku znajduje się Obwodowy Instytut Pedagogicznego Kształcenia Podyplomowego.

Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) już po raz drugi zorganizowało spotkanie uczniów i absolwentów szkoły. Uroczystość rozpoczęła się 12 października pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Zebrani uczcili minutą ciszy swoich nauczycieli i przyjaciół, po czym złożyli kwiaty.

Fot. Danuta Stefanko

Kolejna część spotkania miała miejsce w Centrum Kultury Polskiej.

– Najważniejsze, co chcielibyśmy tym ludziom dać, to nasze dobre uczucia. Bardzo się cieszę, że Centrum skupia wokół siebie nie tylko młodzież, ale też osoby starsze. Dzisiejsze spotkanie zostało przygotowane przez naszych wolontariuszy. Była to dla nich świetna okazja do wymiany doświadczeń oraz integracji ze starszym pokoleniem. Myślę, że ta integracja międzypokoleniowa ma wpływ na kształtowanie się naszej młodzieży – powiedziała dyrektor Centrum Maria Osidacz.

O latach szkolnych wspomina ze wzruszeniem Władysława Dobosiewicz, która zaczęła uczęszczać do szkoły już po wojnie w 1947 roku.

– To nasza ukochana szkoła. Nauczyciele byli bardzo fajni. Lata szkolne były najlepsze. Uczyliśmy się 10 lat. Początkowo moja klasa była bardzo duża, ale po ostatniej repatriacji zostało tylko dziewięć dziewczynek – powiedziała absolwentka szkoły im. Adama Mickiewicza. – Niestety w porównaniu ze spotkaniem, które odbyło się w 2016 roku, jest nas dużo mniej. Mimo to jesteśmy bardzo zadowoleni z dzisiejszego wydarzenia, bo było dużo radości – podsumowała pani Dobosiewicz.

Fot. Danuta Stefanko

Wolontariusze przygotowali przedstawienie okolicznościowe „Dwa światy”, ukazujące różnice między pokoleniami, zarazem podkreślające jak dużo ze sobą mają wspólnego młodzież i osoby starsze.

– Uważam, że takie spotkania osób starszych i młodzieży są bardzo potrzebne. Absolwenci tej szkoły, mimo iż w starszym już wieku, są bardzo pozytywni i łączy ich przyjaźń. Czerpię z tej przyjaźni przykład również dla siebie. Przyjaźń można przeżywać i pielęgnować w każdym wieku, czy jesteś młody, czy osobą starszą, zawsze możesz być potrzebny. I nie tylko przy sprawdzianach, ale również w drodze życiowej – powiedziała Taisa Strużańska, wolontariuszka CKPiDE.

Młodzież skupiona wokół Centrum zaprezentowała zebranym na sali znane polskie piosenki i wiersze. Natomiast chór „Echo Stanisławowa” zaśpiewał tradycyjne pieśni „Kum i kuma”, „Szła dzieweczka do laseczka” oraz „Upływa szybko życie”.

Dla absolwentów i uczniów szkoły zostały przygotowane konkursy i gry z nagrodami.

Władysław Karpiński, absolwent szkoły, urodzony w 1930 roku, specjalnie na okazję spotkania napisał wiersz poświęcony polskiej szkole nr 7 im. Adama Mickiewicza.

– Początkowo uczyłem się w szkole im. Emilii Plater w Stanisławowie. To była najpiękniejsza moja szkoła. Siódemka została mi w pamięci, bo miałem tam przyjaciół. Mieliśmy wiele ciekawych przygód, byliśmy bardzo radośni. Dzisiejsze spotkanie było dla mnie bardzo wzruszające. Cały czas miałem łzy w oczach. Dlatego napisałem ten wierszyk, moje wspomnienia – powiedział pan Karpiński.

U seniorów i seniorytek
Rzadko święto bywa
I niedziwnie, to rzecz jasna,
Często nas ubywa.
Ale, my z naszej „Siódemki”,
Sztywno się trzymamy
I naprawdę, w dzień dzisiejszy,
Piękne święto mamy.
Kiedyś byli to panienki
I kawalerowie.
Dzisiaj, nie mam ja pojęcia,
Nikt tak nam nie powie.
Kiedyś byli my chłopaki
Super brunetami.

W ramach organizowanego spotkania czytelniczki Biblioteki Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego Lilia Babczuk i Zofia Siemianów wzięły udział w inicjatywie „Czytamy – gotujemy”. Po wypożyczeniu książek kulinarnych, dostępnych w zbiorach biblioteki, panie przygotowały słodki poczęstunek dla absolwentów, uczniów i gości spotkania.

Wspólne świętowanie zakończyło się potańcówką przy dobrej polskiej muzyce, którą przygotowało Radio CKPiDE.

Danuta Stefanko
Ołesia Riszko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X