Do końca roku zacznie pracować nowe przejście graniczne Malhowice-Niżankowice

Do końca roku zacznie pracować nowe przejście graniczne Malhowice-Niżankowice

Ministerstwo Infrastruktury RP planuje w tym roku otworzyć nowy punkt kontrolny Malhowice-Niżankowice na granicy ukraińsko-polskiej. Budowa przejścia miała zakończyć się w 2024 r., ale mimo prowadzonych prac polski rząd planuje otworzyć jeszcze w tym roku w trybie specjalnego tymczasowego ruch przez granicę.

Na nowym przejściu granicznym kończą się prace budowlane przy budowie odcinka drogi po stronie ukraińskiej.

Inicjatywa jest realizowana zgodnie z porozumieniem pomiędzy delegacjami Ukrainy i Polski w ramach zainicjowanego przez Prezydenta Ukrainy projektu „Otwarta granica”.

W celu zmniejszenia kolejek na innych punktach kontrolnych, przez Malhowice-Niżankowice będą przejeżdżały duże ciężarówki, tzw. TIRy, ale tylko te poruszające się bez ładunku. W planach budowa przejścia dla pieszych oraz:

  • parkingi dla samochodów;
  • oświetlenie zewnętrzne;
  • obiekty sygnalizacji świetlnej;
  • szlabany;
  • znaki drogowe, oznaczenia.

 

Przejście graniczne Malhowice-Niżankowice powstaje po polskiej stronie. Po stronie ukraińskiej przyszły punkt graniczny graniczy ze wsią, Niżankowice, która jest częścią gminy miejskiej Dobromil obwodu Samborskiego. Cała infrastruktura punktu będzie zlokalizowana po stronie polskiej, kontrola graniczna i celna będzie prowadzona wspólnie przez służby obu krajów. Na nowym punkcie kontrolnym będą obsługiwane samochody o wadze do 3,5 tony i autobusy. Koszt budowy, który jest finansowany z budżetu Polski, to ok. 100 mln zł. Punkt kontrolny Malhowice-Niżankowice stanie się dziewiątym samochodowym punktem kontrolnym na granicy ukraińsko-polskiej i piątym drogowym przejściem granicznym z Ukrainą na Podkarpaciu.

Julia Bert  na podstawie informacji  LAOP

X