Dni Języka Jidysz i Dialogu Międzykulturowego

Od 13 do 20 grudnia odbywały się we Lwowie „Dni Języka Jidysz i Dialogu Międzykulturowego” zorganizowane przez Towarzystwo Kultury Żydowskiej im. Szolem-Alejchema, przy wsparciu Ukraińskiego Funduszu Kulturowego i Lwowskiej Rady Miejskiej. Partnerami medialnymi były „Kurier Galicyjski” i pismo „Szofar” oraz Studia Żydowskie Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu i Asocjacja Pracowników Ukrainy.

Hasłem przewodnim tegorocznych Dni Jidysz był „DIALOG”.

Podczas licznych paneli dyskusyjnych rozmawiano o tym, jak zachować dziedzictwo historyczne i walczyć z tymi, co je rujnują oraz jak poddać rewitalizacji dawną żydowską dzielnicę – Krakidały.

Szukano ponadto odpowiedzi na pytanie: jak kultura może przeżyć „kryzys koronawirusowy” i co zrobić, żeby ten czas nie był „czasem straconym”?

Oprócz dyskusji i wykładów zaprezentowane zostały nader interesujące projekty artystyczne, a mianowicie: film o dawnej dzielnicy żydowskiej, wystawę-performans „Cienie Krakidałów” oraz spektakl humorystyczny „Szmonses dialogi”. Zorganizowano również szereg tematycznych wycieczek po Lwowie.

Artur Żak
Fot. Andrzej Borysewycz
{gallery}gallery/2020/dni_jidysz{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X