Dni dobrosąsiedztwa na Zakarpaciu

We wrześniu na Zakarpaciu odbędą się polsko-ukraińskie Dni Dobrosąsiedztwa. Wstępny program imprezy został omówiony podczas spotkania gubernatora Zakarpacia Gennadija Moskala z konsulem generalnym RP we Lwowie Rafałem Wolskim.

Dwudniowa impreza zaplanowana jest na wspólnym odcinku granicy Łubna – Wołosate w dniach 14–15 września br.

Planowana jest konferencja międzynarodowa z udziałem przedstawicieli władz regionów obu państw, odbędą się spotkania panelowe, na których omawiane będą kwestie współpracy transgranicznej. Strona ukraińska planuje zorganizować święto przyjaźni polsko-ukraińskiej.

W ramach Dni Dobrosąsiedztwa planowane jest podpisanie programu wspólnych imprez pomiędzy władzami województwa Podkarpackiego i Zakarpacia z zakresie kultury, oświaty i gospodarki. Również nasycony będzie program artystyczny i prezentacja regionalnego kolorytu. Dokładne plany wspólnej imprezy omawiane są przez obydwie strony.

Ostatnia taka kulturalna impreza miała miejsce w 2002 roku, podczas pierwszej kadencji Gennadija Moskala na posadzie gubernatora obwodu Zakarpackiego. Konsul Rafał Wolski podczas spotkania podzielił się planami zorganizowania na Zakarpaciu jesienią br. festiwalu współczesnego polskiego kina, który już się odbywa w obw. Lwowskim i Iwano-Frankowskim. Oprócz tego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę planowane jest uroczyste przyjęcie przez władze Zakarpacia i polskich dyplomatów. W następnym roku planowane jest otwarcie w Użhorodzie polskiego punktu informacyjnego, zadaniem którego będzie sprzyjanie i organizacja imprez kulturalnych oraz organizacja polsko-ukraińskich spotkań biznesowych.

Źródło: moskal.in.ua

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X