Czy stadion we Lwowie będzie nosił imię Bandery? Arena Lwów (fot. Switłana Frankiw, Flickr, CC BY-NC-SA 2.0)

Czy stadion we Lwowie będzie nosił imię Bandery?

We Lwowskiej Radzie Obwodowej padła propozycja, by miejscowy stadion nosił imię Stepana Bandery. W tej chwili wszystko zależy od rządu Ukrainy.

Deputowani Lwowskiej Rady Obwodowej z ramienia partii Europejska Solidarność zwrócili się do rządu i do ministerstwa Sportu i Młodzieży o nadanie stadionowi Arena Lwów imienia Stepana Bandery. Wniosek poprało 68 deputowanych. Siedmiu nie głosowało. Ostateczną decyzję może podjąć rząd Ukrainy.

Ostateczną decyzję podejmie Rada Ministrów Ukrainy. Lwowska Rada Obwodowa wielokrotnie proponowała przekazanie obiektu na własność lokalnej społeczności, ale na razie bezskutecznie.

Arena Lwów jest największym stadionem zachodniej Ukrainy. Tutaj rozegrano trzy mecze podczas Euro 2012, które Ukraina organizowała wspólnie z Polską.

To już druga podobna inicjatywa w tym roku – 5 marca władze Tarnopola nazwały lokalny stadion imieniem Romana Szuchewycza, głównodowodzącego UPA, co wywołało oburzenie ambasadorów Izraela i Polski, a Zamość zerwał współpracę z Tarnopolem.

Źródło: football24.ua, bbc.com/ukrainian,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X