Czwarte urodziny TKPZL w Łanowicach

Czwarte urodziny TKPZL w Łanowicach

Łanowice to piękna miejscowość w obwodzie lwowskim, niedaleko od Sambora. Mieszkają w niej sami Polacy. Właśnie tam już od czterech lat aktywnie działa Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, którym kieruje młody, energiczny prezes – Walery Tracz.

 

W ciągu tego krótkiego czasu mieszkańcy Łanowic mogą poszczycić się zespołami artystycznymi złożonymi z mieszkańców, różnych grup wiekowych. Jest tu zespół przedszkolaków „Perełka”, zespół dziecięcy, zespół młodzieżowy „Stokrotki” oraz zespół koła gospodyń wiejskich „Łanowiczanie”. Od niedawna działa piłkarski klub „Białe Orły”. Ale chyba największym osiągnięciem Towarzystwa jest stworzenie polskiego przedszkola, jednego z niewielu na Ukrainie, które od kilku lat sprawnie funkcjonuje właśnie w Łanowicach. W najbliższych planach jest budowa dużej polskiej szkoły i przedszkola.

 

„Jak widać, nasze Towarzystwo bardzo się rozwinęło w ciągu tych czterech lat. Nie mieliśmy ani zespołu młodzieżowego, ani „dorosłego”. Z czasem udało się to wszystko zorganizować, – opowiada prezes TKPZL w Łanowicach Walery Tracz. – Mamy także polskie przedszkole, do którego chodzi ponad 20 dzieci. Niestety, większej ilości nie możemy pomieścić. Dlatego złożyliśmy wniosek do Senatu RP o budowę dużej szkoły i przedszkola w Łanowicach. Ciężkim wysiłkiem udało się nam załatwić dwa hektary ziemi. Dzięki dofinansowaniu Senatu RP mamy już zrobiony cały projekt szkoły, który kosztował 200 tys. hrywien. Teraz robimy następne kroki dla rozpoczęcia prac budowlanych. Mamy pomoc i wsparcie od konsulatu generalnego RP we Lwowie”.

 Fot. Eugeniusz Sało

 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą, której przewodniczył proboszcz Katedry Lwowskiej ks. Jan Nikiel, który w tym roku obchodzi 25-lecie posługi kapłańskiej. Na zakończenie proboszcz Łanowic ks. Józef Krzyszycha podziękował za współpracę i pobłogosławił Towarzystwu w jego dalszym rozwoju. Następnie wszyscy przenieśli się na plac obok przedszkola, gdzie odbył się uroczysty koncert. Słowo powitalne wygłosił prezes TKPZL w Łanowicach Walery Tracz, który serdecznie podziękował wszystkim gościom za przybycie.

W świętowaniu wzięli udział konsul RP we Lwowie Marian Orlikowski, radny lwowskiej rady obwodowej Jarosław Dubniewicz, prezes TKPZL we Lwowie Emil Legowicz z zarządem, radny powiatu samborskiego Oleg Donczyk, kierownik oddziału kultury w Samborze Wasyl Fedirko, prezes TKPZL w Samborze Czesław Prędkiewicz z zarządem i inni.

„Chciałem pogratulować Łanowicom, bo jest to miejscowość, którą poznałem stosunkowo wcześnie i do dzisiaj jestem zachwycony ich zdolnością i możliwościami wymyślania różnych ciekawych inicjatyw. Wierzę, że już niebawem rozpocznie się budowa nowej szkoły. Było trochę kłopotów finansowych, ale chcemy pomóc i mam nadzieję, że razem nam się to uda zrobić” – powiedział na powitanie konsul Marian Orlikowski. Po czym wręczył 8 dzieciom, którzy pójdą jesienią do 1 klasy, plecaki wypełnione materiałami szkolnymi.

Konkurs „Miss Łanowice 2012”. Zadanie od konsula RP we Lwowie Mariana Orlikowskiego (Fot. Eugeniusz Sało)

 

„Cztery lata minęło jak jeden dzień. Wspominam wasze pierwsze zebranie tutaj w Łanowicach. Nie ukrywam, że miałem obawy czy coś się uda. Naprawdę wszystko się udało. Macie dobrą współpracę z kościołem i właśnie to zaowocowało w naszej wsna w znak uhonorowania przekazał na ręce Walerego Tracza najwyższą odznakę – złotą monetę TKPZL, życząc wszystkiego najlepszego w kolejnych latach pracy, życiu osobistym i rodzinnym.

Pozdrowienia przekazał także radny lwowskiej rady obwodowej Jarosław Dubniewicz: „Historycznie tak się ułożyło, że w okręgu samborskim mieszka wielka, wspaniała, przyjacielska polska wspólnota, która ma swoje bogate tradycje i kulturę. Jest wspaniałym przykładem budowania ciepłych stosunków polsko-ukraińskich. Dlatego obiecuję, że będę zawsze dokładać maksimum wysiłku dla podtrzymania waszych inicjatyw”.

Po części oficjalnej, uroczysty koncert rozbawił nas na całego. Wszystkie zespoły zaprezentowały swoje umiejętności wokalno-taneczno-artystyczne. Oprócz piosenek i tańców, licznie zebrana publiczność z Sambora i okolic mogła zobaczyć „parodyjne” scenki i skecze z życia wioski.

Nie zabrakło także programu konkursowego. Najciekawszym był konkurs „Miss Łanowice 2012”. Jury, na czele z konsulem Marianem Orlikowskim, miało za zadanie z pięciu zgłoszonych dziewczyn, wybrać tę najpiękniejszą, najinteligentniejszą, najwspanialszą, jednym słowem – prawdziwą miss. Dziewczyny śpiewały, tańczyły, a nawet recytowały wierszyk zaproponowany przez konsula. Przewagą jednego głosu, koronę „Miss Łanowice 2012” otrzymała Maria Danyłko. Pozostałe uczestniczki, jako nagrodę pocieszenia otrzymały słodkie całusy od jury.

Gościem specjalnym na święcie w Łanowicach był zespół „Cyganie” z Krysowic, który swoim programem muzycznym dopełnił całość święta. Po zakończeniu programu koncertowego wszyscy chętni bawili się do późnego wieczoru przy wspaniałej muzyce i tańcach.

Eugeniusz Sało


Obejrzyj wideo:

Urodziny TKPZL w Łanowicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X