Co zawdzięczamy dr Halinie Szwarc?

Co zawdzięczamy dr Halinie Szwarc?

W dniu 27 października 2022 roku w domu zakonnym Towarzystwa Świętego Pawła we Lwowie, przy ul. Kutowej 5 odbyło się kolejne spotkanie słuchaczy Lwowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.Tym razem wspólnie poznawaliśmy życie i działalność dr Haliny Szwarc, żołnierza, lekarza, naukowca i społecznika.

Ta niezwykła osoba, która w dniu wybuchu II wojny światowej miała zaledwie 16 lat, bardzo szybko włączyła się w działalność konspiracyjną. Przyjmując pseudonim „Ryszard”, a następnie „Jacek II” i działając na terenie III Rzeszy, wysyłała niezwykle cenne informacje wywiadowcze dla rządu polskiego w Londynie. Na bazie jej raportów, w 1943 roku Brytyjczycy dokonali serii nalotów na Hamburg, niszcząc okręty wojenne i przemysł stoczniowy tego miasta. W maju 1944 r. została aresztowana przez gestapo. Poddana śledztwu, była bestialsko bita i torturowana. Skazana na karę śmierci, cudem uratowała życie podczas ewakuacji więzienia w styczniu 1945 roku.

Również po wojnie władze komunistycznej Polski nie dawały jej spokoju, absurdalnie oskarżając o kolaborację z Niemcami. Z biegiem czasu jednak udało się jej ukończyć studia medyczne i pracować jako lekarz, naukowiec oraz wykładowca. W 1975 roku, chcąc przyjść z pomocą osobom starszym, założyła pierwszy w Polsce, a trzeci na świecie – po francuskim i kanadyjskim – Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Doktor Halina Szwarc nie była nam wcześniej znana. Tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy poznać historię życia kobiety, której tak wiele zawdzięczamy. Dziękujemy również bratu Adamowi Szczygłowi za przybliżenie nam tej postaci oraz za gościnność w domu paulistów.

Następne spotkanie słuchaczy LUTW planujemy w listopadzie.

Maria Baranowa

Tekst ukazał się w nr 21 (409), 14 – 28 listopada 2022

X