Clinton krytykuje demokracje Białorusi, Ukrainy i Rosji

Clinton krytykuje demokracje Białorusi, Ukrainy i Rosji

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton, która uczestniczy w posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych państw OBWE w Wilnie, skrytykowała naruszenia praw człowieka na Białorusi i wyraziła zaniepokojenie stanem demokracji na Ukrainie i w Rosji.

 

– Na Białorusi, mniej niż 40 km stąd, obrońcy praw człowieka są poddawani nieustającym prześladowaniom – oświadczyła podczas spotkania szefów dyplomacji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Odniosła się w ten sposób do skazania przez białoruski sąd 24 listopada szefa Centrum Praw Człowieka „Wiasna” Alesia Bialackiego, który jak – oceniła Clinton – został ukarany za „pomaganie ofiarom represji państwa”.

Hillary Clinton przekazała również na spotkaniu w Wilnie, że Stany Zjednoczone są zaniepokojone możliwymi naruszeniami w czasie niedzielnych wyborów parlamentarnych w Rosji. – Rosyjscy wyborcy zasługują na rzetelne zbadanie doniesień o oszustwach wyborczych i manipulacji – podkreśliła. W poniedziałek zachodni obserwatorzy, w tym OBWE, oświadczyli, że rosyjskie wybory, w których wygrała rządząca partia Jedna Rosja, charakteryzowały się „licznymi nieprawidłowościami”.

Na dwudniowym posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych OBWE obecność zapowiedziało ponad 40 ministrów, w tym Hillary Clinton i szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

 

www.rp.pl
06-12-2011

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X