Chór towarzystwa polskiego w Tarnopolu

3 listopada br. w Domu Ludowym „Peremoha” Polskie Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo Ziemi Tarnopolskiej (PKOT ZT) uroczyście obchodziło 98. rocznicę odzyskania niepodległości Polski.

Tegoroczny koncert był szczególnym, ponieważ znaczną część programu tworzyły polskie pieśni niepodległościowe. Utwory wykonali uczniowie szkoły polskiej, działającej przy towarzystwie, studenci liceum muzycznego im. Salomei Kruszelnickiej i członkowie towarzystwa polskiego.

Rok bieżący jest dla towarzystwa jubileuszowym – mija 30 lat od chwili założenia i 25 lat od rozpoczęcia jego oficjalnej działalności. PKOT ZT stale uzupełnia się nowymi członkami z coraz to młodszych mieszkańców regionu. W tym roku aktywiści w różnym wieku zorganizowali przy Towarzystwie chór amatorski. Jego kierownikiem została dobrze znana w naszym mieście muzyk, śpiewaczka i profesor Natalia Izotowa.

Początkowo pierwsze spotkania polegały na przyjemnym spędzaniu czasu w gronie przyjaciół, śpiewaniu polskich piosenek, kolęd. Z czasem zdecydowano, że najważniejsze wydarzenia historyczne i w życiu Towarzystwa powinny być ilustrowane śpiewem. Na jesieni rozpoczęto intensywne próby. Na uroczystościach poświęconych Dniu Niepodległości chór wykonał pieśni „Rota” i „Orzeł biały”. Występ chóru został nagrodzony gorąco przez widzów, którzy mimo niesprzyjającej pogody licznie przybyli na uroczystości.

Członkowie chóru chętnie spotykają się na próbach, śpiewają, ćwiczą nowy repertuar. Zawsze panuje tu atmosfera skupienia. Pierwszy występ chóru przysporzył mu nowych członków. Jesteśmy przekonani, że amatorski chór przy PKOT ZT ma rację bytu i dalszego rozwoju, jako społeczność artystyczna i centrum krzewienia kultury polskiej.

A tak żartem mówiąc, mamy problem z nazwą chóru i strojami scenicznymi. Będziemy wdzięczni osobom, które pomogą rozwiązać nasze problemy. Bylibyśmy wdzięczni za stroje, mogą być ludowe, które już nie używa jakiś zespół w Polsce. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc nam okazaną.

Piotr Fryz
prezes PKOT ZT,
Halina Żyrska
członek PKOT ZT
Tekst ukazał się w nr 23-24 (267-268) 16 grudnia – 16 stycznia 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X