Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego wobec kwarantanny Fot: CKPiDE

Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego wobec kwarantanny

Stanisławowski ośrodek prężnie promujący polską kulturę stanął w marcu wobec wyzwania, jak w warunkach kwarantanny i pandemii prowadzić działalność. Zamarł tylko na kilka dni i kontynuował działalność w tych dziedzinach, w których nie kolidowało to z obostrzeniami samoizolacji.

Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku prowadzi szereg aktywności. Znajduje się tam sala konferencyjna, pracownia komputerowa, studio radiowe i biblioteka. Odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne, promocje książek, spotkania, konferencje, pokazy filmowe. Regularnie są prowadzone zajęcia z języka polskiego.

W połowie marca rozpoczęła się kwarantanna. Wiele instytucji zostało zamkniętych, a ludzi nakłaniano do samoizolacji. Z dnia na dzień trzeba było zamknąć CKPiDE.

Dyrektor Maria Osidacz wspomina, że to właśnie zajęcia z języka polskiego jako pierwsze zostały wznowione. Już po paru dniach chętni mogli uczyć się języka polskiego przez Internet.

– Wznowiliśmy zajęcia z języka polskiego. To były grupy dzieci, młodzieży i dorosłych. Do końca maja ukończyliśmy te zajęcia wraz z egzaminami. De facto biuro było zamknięte. Pracowaliśmy tylko i wyłącznie w formacie pracy przez Internet. Tak samo działały media CKPiDE.

Na początku czerwca wznowiono również pracę biblioteki. Książki wypożyczone przed kwarantanną można już oddać i wypożyczyć nowe.

– Wymyśliliśmy sposób, jak bezpiecznie można wypożyczać książki – zrelacjonowała Krystyna Smal z CKPiDE. – Można się zarejestrować na stronie, stworzyć konto, wybrać książkę i zarezerwować. Krystyna Smal zapewnia, że osoby nie korzystające z Internetu mogą zarezerwować książkę telefonicznie.

Centrum Kultury Polskiej od dawna prowadzi działalność medialną. Ośrodek posiada swoją stronę internetową, Radio CKPiDE i profile w sieciach społecznościowych. Poprzez te kanały centrum informuje o tym co dzieje się w Stanisławowie.

– Podczas kwarantanny media funkcjonowały. To jedna z tych aktywności, która nie została przerwana. Za pomocą Internetu łączyliśmy się z naszymi gośćmi. Warto też wspomnieć, że podczas kwarantanny rozpoczęliśmy nagrywać nowy program radiowy. Jest to przegląd mediów zarówno ukraińskich, jak i polskich – powiedział Andrzej Leusz.

W szerokiej ofercie polskiego ośrodka jest również kontakt z seniorami. Przy Centrum Kultury Polskiej działa Klub Seniora Złota Jesień. Pani Władysława Dobosiewicz z rozrzewnieniem relacjonowała działalność klubu.

– Tak się stało, że teraz nie zbieramy się i wszyscy za tym tęsknią. Mamy tutaj chór. Przychodzimy na próby, pijemy kawkę, rozmawiamy. Niestety życie nasze teraz się zmieniło. Wszystkim w czasie kwarantanny jest ciężko, ale najciężej jest seniorom, bo potrzebujemy obcowania. Dzwonię do ludzi, pytam jak się mają, ale każdy domaga się, żeby tu przyjść. Kiedy my się zbierzemy razem? Kiedy będziemy mogli przyjść do Centrum Kultury Polskiej? Ludzie są już przyzwyczajeni, że tu na nich czekają.

Dyrektor Maria Osidacz zapewnia, że pomimo pandemii odbędą się jeszcze w bieżącym roku zaplanowane wcześniej wydarzenia takie jak Dni Kultury Polskiej w Stanisławowie, międzynarodowa konferencja naukowa „Stanisławów i ziemia stanisławowska”, oraz Forum Młodych Polaków.

Wojciech Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X