Cała Gruzja kibicowała Polsce

Cała Gruzja kibicowała Polsce

Na wielkim telebimie w centrum Tbilisi gruzińscy kibice oglądali mecz Polska-Rosja. Tu nikt nie miał wątpliwości komu kibicować, a studenci języka polskiego Uniwersytetu Czawczawadze w Tbilisi stworzyli Strefę Kibica reprezentacji Polski.

Gruzja jest niezwykle propolska. Cztery lata po wojnie z Rosją z sierpnia 2008 roku sympatia do Polaków jest tu niewobrażalna. Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria Kaczyńska, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku, mają tu swoje ulice i rondo. Gruzini pamiętają, że Polacy byli tymi, którzy upomnieli się o nich w sierpniu 2008 roku i zorganizowali wyprawę prezydentów do Tbilisi w samym środku wojny.

Rosjan w Tbilisi nie traktuje się wcale wrogo – wjeżdżają do Gruzji bez wiz i bez większych problemów. Jednakże jeśli chodzi o sympatie podczas meczu Polski z Rosją, Gruzini wątpliwości nie mieli. Studenci Uniwersytetu Czawczawadze zorganizowali Strefę Kibica reprezentacji Polski i pociągnęli innych mieszkańców Tbilisi do kibicowania Polakom w meczu z Rosją. Wśród kibicujących Gruzinów była także Katarzyna Pakosińska – znana kiedyś z występów w Kabarecie Moralnego Niepokoju.

– To jest niezwykłe, bo zainteresowanie językiem polskim jest gigantyczne – mówi Marta Gołębiowska, doktor Uniwersytetu Wrocławskiego, która prowadzi lektorat języka polskiego w Tbilisi. – Spośród języków fakultatywnych to on jest najczęściej wybierany. Częściej niż rosyjski. Języka polskiego uczy się na lektoracie 120 osób.

Gruzińscy studenci chcą uczyć się polskiego, tworzą gazetki po polsku i marzą o tym, by pojechać do Polski, która dla nich jest synonimem Zachodu. Ich marzenie się spełni – wkrótce zjawią się w Poznaniu na zasadach wymiany ze studentami Uniwersytetu Adama Mickiewicza, organizowanej przez dr Cezarego Mądrego.

 

www.sport.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X