Byliśmy na Ukrainie, zanim zaczęła się wojna”. Jak naprawdę działa Fundacja Wolność i Demokracja?

Byliśmy na Ukrainie, zanim zaczęła się wojna”. Jak naprawdę działa Fundacja Wolność i Demokracja?

Blisko 100 „TIR-ów” z pomocą humanitarną; ewakuacja kilkuset ukraińskich sierot z wojennej pożogi; blisko 6 tys. dzieci i młodzieży z terenów wojennych z profesjonalną pomocą; schronienie dla ponad 6 tys. Polaków uciekających z Ukrainy; 7,2 tys. ukraińskich rodzin z kompleksowym wsparciem rzeczowym i finansowym oraz pomocą ratującą życie  – to tylko niektóre działania realizowane przez Fundację Wolność i Demokracja od pierwszych dni wojny.

Ranek 24 lutego zmienił nie tylko życie Ukraińców, ale również ich przyjaciół. W Fundacji Wolność i Demokracja nikt nie stał biernie, nastąpiła natychmiastowa mobilizacja. Wszyscy stawili się w gotowości do działania, uruchamiali swoje kontakty, dzwonili do przyjaciół i znajomych na Ukrainie z propozycją ewakuacji do Polski i pytaniem, jak można pomóc.

Punkty koordynacyjno-logistyczne

Natychmiast powstała baza mieszkaniowa dla uciekających przed wojną, baza transportowa, gdzie zbieraliśmy zgłoszenia od osób, które gotowe były jechać na granicę, by przywieźć uchodźców do ich nowych domów, baza gastronomiczna, gdzie zbieraliśmy żywność. Nieśliśmy wsparcie potrzebującym obywatelom Ukrainy, ale w sposób szczególny skupiliśmy się na osobach polskiego pochodzenia.

Uruchomiliśmy wiele działań, które przybrały formę długofalowych projektów. I tak już trzeciego dnia wojny utworzyliśmy punkty koordynacyjno-logistyczne − w pierwszej kolejności na Ukrainie, w miejscowościach przygranicznych – gdzie organizowaliśmy pomoc uchodźcom oczekującym na przejściach granicznych. Ostatecznie na całej Ukrainie powołaliśmy – w oparciu o Domy Polskie, lokalne polskie środowiska i parafie – 21 takich punktów. Głównym ich zadaniem była redystrybucja pomocy humanitarnej płynącej z Polski, koordynacja działań ewakuacyjnych oraz pomoc wojsku. Początkowo wysyłaliśmy głównie żywność i leki, potem doszła ciepa odzież, śpiwory, plecaki i agregaty prądotwórcze. Łącznie przekazana przez nas pomoc dotarła do ponad 7200 rodzin.

Pomoc Humianitarna dla ukrainy
Mnister Michal Dworczyk z Ministrem Andrzej Adamczyk oraz ministerstwem Zdrowia
Pociag Ruszyl z Przemysla i w Medyce zostal zapakowany darami dla Ukraincow. Pociag dojechal do moscisk tam czekali ukraincy aby go rozpakowac
Po rozpakowaniu Minister Adamczyk zdecydowal ze z powrotem zabieramy ze soba uchodzcow z ukrainy na 350 miejsc zostalo zabrane ponad 600 uchodzcow , glownie matki z dziecmi
Ukraina Mosciska 26 / 27.02.2022
fot Ciecierski PawelEwakuacja dzieci

Wspomogliśmy lokalną obronę terytorialną podczas ewakuacji kobiet i dzieci.  We współpracy z ukraińską i polską administracją lokalną, ministerstwami i kolejami wywieźliśmy z terenów objętych wojenną pożogą kilkaset dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych do placówek w Polsce.

Przy okazji organizowanego przez nas dorocznego Biegu Tropem Wilczym przeprowadziliśmy zbiórkę publiczną pod hasłem Biegniemy z Pomocą Ukrainie. Za zebrane pieniądze wsparliśmy wysłanie ponad 50 tirów i 100 busów z żywnością, lekami i potrzebnymi rzeczami do konkretnych odbiorców na Ukrainie, m.in. uchodźców wewnętrznych, ludzi żyjących na terenach okupowanych i żołnierzy przebywających na pierwszej linii frontu.

Zaopatrzyliśmy kilkanaście szpitali wojskowych, przekazując leki, opatrunki i inne artykuły medyczne.

Obecnie nadal kierujemy na Ukrainę pomoc humanitarną, żywnościową i finansową do osób polskiego pochodzenia. Jest to możliwe dzięki wsparciu finansowemu m.in. Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Pomoc w adaptacji

Nie ustajemy w działaniach realizowanych w Polsce. Podobnie jak w przypadku Polaków pozostających na Ukrainie, od pierwszych dni rosyjskiej agresji wspieramy rodaków, którzy – uciekając przed wojną – znaleźli schronienie w naszym kraju. Nasza pomoc jest całościowa, nasi beneficjenci  otrzymują wparcie finansowe – skorzystało z niego do tej pory 6 091 osób, refundujemy koszty pomocy medycznej, kursów j. polskiego i podnoszenia kwalifikacji zawodowych – 897 osób. Dla chętnych zorganizowaliśmy 30-godzinne kursy języka polskiego na poziomach A, B i C, w których uczestniczyły 483 osoby w 85 grupach. Dodatkowo utworzyliśmy 4 grupy kursu języka polskiego specjalistycznego skierowanego do osób z wykształceniem medycznym.

W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie dodrukowaliśmy w nakładzie ponad 60 tys. egzemplarzy podręcznik do nauki polskiego „Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty! Podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci na Ukrainie”. Z dostępnej wersji online skorzystało 100 tys. użytkowników.

Lepsza wędka niż ryba

Innym rodzajem wsparcia rodaków jest uruchomienie punktu informacyjno-konsultacyjnego i infolinii, dzięki którym osoby zainteresowane uzyskują informacje niezbędne do życia w Polsce, np. jak założyć konto bankowe, otrzymać numer PESEL czy starać się o pobyt stały. Punkt i infolinia działają w dni powszednie od godz. 8 do 19 i są obsługiwane w językach polskim, ukraińskim i rosyjskim.

Wiedząc, jak ważne dla naszych podopiecznych jest zdobycie samodzielności, zorganizowaliśmy dwa spotkania z przedstawicielami Urzędu Pracy w Warszawie, podczas których poznali zasady zatrudnienia w Polsce, funkcjonujące rodzaje umów o pracę, sposoby pisania cv, itp. Uruchomiliśmy cykliczne wykłady i warsztaty pn. „Jak znaleźć pracę oraz otworzyć działalność w Polsce”, z których skorzystało ponad 200 osób.

Dla beneficjentów projektu „Pomoc Polakom z Ukrainy”, ale nie tylko dla nich, uruchomiliśmy Szkołę Przedsiębiorczości „Biznesowe ABC dla uchodźców z Ukrainy”. Dyskusje, gry i symulacje ekonomiczne, zapoznanie z systemem księgowym i podatkowym oraz podstawowymi wartościami biznesowymi w Polsce – tak wyglądał program. Dodatkowo słuchacze mogli skorzystać z programu doradczo-mentorskiego.

Integracja najmłodszych

Nie straciliśmy z oczu najmłodszych uchodźców z Ukrainy. Blisko 500 uczniów otrzymało od nas komputery, a ponad sto dzieci w wieku od 6 do 10 lat – bony podarunkowe w wysokości 200 zł na zakup szkolnej wyprawki.

Pomocna w procesie integracji małych uchodźców była akcja letnia skoordynowana we współpracy z UNICEF-em. W 17 małych polskich miejscowościach ponad 5800 dzieci uczestniczyło w wakacyjnych półkoloniach oraz spotkaniach weekendowych w trakcie roku szkolnego.

Źródło: 

X