Bożonarodzeniowa wizyta przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP na czele z ministrem Adamem Kwiatkowskim odwiedzili Ukrainę, gdzie spotkali się z Polakami ze Lwowa, Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa), Kamieńca Podolskiego, Gródka i Satanowa. W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy złożyli życzenia bożonarodzeniowe i przekazali świąteczne upominki.

– Przywieźliśmy prezenty i upominki od pary prezydenckiej dla dzieci, dla osób starszych, którzy uczestniczyli dzisiaj w naszym spotkaniu, ale mamy też przygotowane paczki żywnościowe dla osób najbardziej potrzebujących – powiedziała Monika Kusztelak z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Z Polakami ze Stanisławowa delegacja spotkała się w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. – To jest troska o Polakach, którzy mieszkają na terenie Stanisławowa. Dla nich jest to wielkie wydarzenie i te upominki są bardzo ważne – powiedział Witalij Czaszczyn, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej „Przyjaźń”.

– Celem naszego przyjazdu była pomoc zamieszkującym tu Polakom. Pomogli nam w tym sponsorzy z Polski, ale również włączyli się nasi polonijni partnerzy ze Stanów Zjednoczonych, Danii i Niemiec. Mieliśmy wparcie finansowe, a Kancelaria Prezydenta RP zorganizowała paczki dla osób potrzebujących i dla szkół – powiedział Kazimierz Kuberski, dyrektor Biura do Spraw Kontaktu z Polakami za Granicą.

We Lwowie delegacja odwiedziła zasłużoną Polkę Jadwigę Zappe oraz spotkała się z rodzinami dwóch przyjaciół z Zimnej Wody poległych w wojnie na Wschodzie Ukrainy – Polaka Romana Sokacza i Ukraińca Rostysława Skruta. W bibliotece lwowskiego konsulatu przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP wręczyli ich rodzicom, żonom i dzieciom prezenty świąteczne.

– Podczas naszej kwietniowej wizyty, której przewodniczył szef gabinetu prezydenta RP Adam Kwiatkowski, odwiedziliśmy cmentarz w Zimnej Wodzie i poznaliśmy rodziny poległych żołnierzy Polaka i Ukraińca, którzy razem zginęli w obronie niepodległości swojego kraju. Jest to piękny przykład współpracy i przyjaźni polsko-ukraińskiej, o którym Polska wie i pamięta – zaznaczył Kazimierz Kuberski.

Eugeniusz Sało, Anna Gordijewska

{gallery}gallery/2016/kancelaria_wizyta{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X