Biskup Witalij Skomarowski nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy Bp Witalij Skomarowski, ordynariusz diecezji łuckiej (Fot. Monitor Wołyński)

Biskup Witalij Skomarowski nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy

Zakończyło się 58. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego Ukrainy, które odbywało się w Seminarium Duchownym św. Józefa we Lwowie-Brzuchowicach.

Ponieważ zakończyły się kadencje przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy, wiceprzewodniczącego, sekretarza generalnego oraz szefów niektórych komisji, podczas plenarnego posiedzenia przeprowadzono wybory. Biskup Witalij Skomarowski, ordynariusz diecezji łuckiej, został nowym szefem Episkopatu Ukrainy, bp Witalij Krywycki, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej, został wybrany wiceprzewodniczącym, natomiast Edward Kawa, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej, został sekretarzem Episkopatu.

Bp Witalij Skomarowski opowiedział CREDO o przebiegu spotkania, poruszanych tematach i podjętych decyzjach. – Rozważaliśmy wiele aspektów działalności i życia Kościoła w Ukrainie: sprawy liturgiczne, duszpasterstwo w czasie wojny, potrzeby diecezji i wspólnot na wschodzie i południu Ukrainy, które znajdują się w pobliżu działań wojennych. Odbyliśmy też spotkanie z przedstawicielami Kirche in Not. To jedna z tych organizacji, które od wielu lat aktywnie wspierają Kościół w Ukrainie i czynią to nawet w czasie wielkiej wojny. Podziękowaliśmy więc za wieloletnią współpracę i wsparcie oraz przedstawiliśmy projekty wymagające dalszego finansowania. To głównie pomoc psychologiczna dla osób, które ucierpiały w wyniku wojny: żołnierzy i ich rodzin; rodzin, które straciły bliskich na wojnie; sierot i dzieci niepełnosprawnych. Mieliśmy również okazję wysłuchać raportu dyrektora wykonawczego Caritas-Spes Ukraina ks. Wiaczesława Hrynewycza. Przedstawił działalność Caritasu, która wzrosła 10-krotnie w porównaniu z poprzednim rokiem działalności, kiedy jeszcze nie było działań wojennych na pełną skalę. Jest to zrozumiałe, ponieważ potrzeby wzrosły. Pozytywną tendencją jest również wzrost liczby wolontariuszy zaangażowanych w pomoc potrzebującym. Wysłuchaliśmy opowieści dwóch naszych biskupów o ich udziale w kontynentalnym etapie Synodu. To platforma, na której można było usłyszeć głos Kościoła Europy, a nasz Kościół spotkał się z największą uwagą i wyrazami solidarności – podsumował hierarcha.

źródło: CREDO

Modlitewne czuwanie o pokój na Ukrainie w Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Berdyczowie

X