Batiarski rajd rowerowy we Lwowie

Na ulice Lwowa wyjechało ponad 20 batiarów na rowerach w stylu retro, których trasa wiodła przez główne ulice miasta. Miłośnicy subkultury lwowskiej początku XX wieku dedykowali tegoroczny rajd rowerowy 763. rocznicy założenia miasta.

W wydarzeniu uczestniczyła młodzież i rodziny z dziećmi. Byli nawet tacy, którzy brali udział w imprezie od 2014 roku, kiedy to po raz pierwszy współcześni batiary zebrali się w centrum Lwowa.

{youtube}61E1vTu3BhM{/youtube}

W stylizowanych strojach dwudziestolecia międzywojennego uczestnicy wycieczki mówili między sobą bałakiem (gwara miejska Lwowa – red.), upiększali swoje rowery kwiatami i opowiadali o charakterystycznych detalach ubrań. Panienki miały eleganckie kapelusze oraz ładnie ułożone fryzury, zdobione buty i dopasowane do nich małe torebki. Panowie byli ubrani w typowe dla tego okresu kapelusze, koszule i marynarki. W tle brzmiały piosenki lwowskie w adaptacji ukraińskiego kompozytora Wiktora Morozowa „Tylko we Lwowie”, „Serce Batiara”, „Batiarski Bluz” i in.

Przejażdżka rowerowa rozpoczęła się przy ulicy Braci Rohatyńców i poprowadziła przez centrum miasta do Parku Kultury, gdzie najlepsi zostali nagrodzeni.

Rajd rowerowy „Batiarzy na rowerach” odbył się we Lwowie już po raz szósty. Podobne wydarzenia odbywają się corocznie w wielu państwach świata. Jeden z największych retro rajdów „Tweed Run” od 2009 roku odbywa się w Londynie.

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska

{gallery}gallery/2019/batiary_na_rowerach{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X