Arka 2019. Dzień Ukraiński

Tegoroczny Dzień Ukraiński XIV Seminarium Młodzieży „Arka”, który odbywa się w Centrum Pokoju i Pojednania w Bołszowcach (obwód iwanofrankiwski) był związany z ukraińskimi obrzędami weselnymi.

Wieczorem poprzedniego dnia arkowicze zostali zaproszeni na teatralizowane widowisko prezentujące ukraińskie wesele. Przed śniadaniem w wyszywanych koszulach w ludowe wzory młodzież z grupy ukraińskiej zaprezentowała obrzęd rozplątywania warkocza pannie młodej. Matka i druhny rozplątują włosy młodej i wkładają jej na głowę wianek z polnych kwiatów, co oznacza, że dziewczyna żegna się z młodością i wchodzi w dorosłe życie.

Pomiędzy obrzędami weselnymi z lekcjami wystąpili dysydent Myrosław Marynowycz i dr Ihor Skoczylas, wicerektorowie Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie. Dr Ihor Skoczylas opowiedział młodzieży o takich postaciach jak bracia Andrzej i bł. Kłymentij Szeptyccy, patriarcha Josyf Slipyj i bł. Omelan Kowcz. Natomiast Myrosław Marynowycz rozmawiał z młodymi ludźmi o tym, co łączy i co dzieli różne narodowości.

Na temat „Młodzieżowych inicjatyw współczesnej Ukrainy” opowiedział Andrij Lewyckyj, koordynator projektu „Majsterni Socjalnej WoodLuck”.

Organizacją wesela, jak również części popołudniowej zajęli się przedstawiciele Miejskiego Pałacu Kultury im. Hnata Chotkewycza. W ramach spotkania z kulturą ukraińską młodzież miała warsztaty wyplatania ze słomy. Arkowiczom udało się zrobić słomianych aniołków.

W ciągu całego dnia miały miejsce kolejne obrzędy weselne m.in. „ukrywanie i wykup pani młodej” czy „oczepiny”. Wieczorem nie zabrakło kolacji weselnej z ukraińskimi potrawami i śpiewaniem piosenek weselnych. Tradycyjnie, wszystko zakończyło się zabawą weselną. Na podwórku klasztoru w Bołszowcach arkowicze bawili się i tańczyli. A przygrywał im zespół miejscowych muzyków.

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska

{gallery}gallery/2019/arka_2019_dzien_ukrainski{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X