Korytarze i sale Centrum Pokoju i Pojednania w Bołszowcach udekorowane zostały niebieskimi flagami z tamgą. Na drzwiach karteczki z napisami „pokój wam”, „miłego dnia”, „smacznego” w języku krymskotatarskim, a na stołach narodowe potrawy. W tle brzmiała muzyka ludowa. Tak rozpoczął się Dzień Krymskotatarski podczas XIV Arki.
Redaktorka naczelna portalu „Ukraińska prawda” Sewgil Musajewa nie dotarła fizycznie do Bołszowiec, dlatego wystąpiła przez skype’a z wykładem „Jak zmienia się świat i jakie miejsce ma w nim Ukraina?”. Dziennikarka krymskotatarskiego pochodzenia akcentowała na pracy mediów w Ukrainie oraz aneksji Krymu.
Przewodniczący „Domu Krymskiego we Lwowie” Alim Alijew przedstawił wykład na temat narodowej identyczności Krymskich Tatarów oraz ich miejsca na mapie świata. Również dyskutowano o sytuacji na Krymie.
– Wszyscy powinni wyznać, że okupacja Krymu jest naruszeniem międzynarodowego prawa. Musimy pamiętać o tych ludziach, którzy tam pozostali i nadal są mentalną cześcią Ukrainy. W różnych środowiskach trzeba mówić o sytuacji na Krymie – podsumował Alim Alijew.
Dziennikarz Mawile Chalil opowiedziała o stereotypach związanych z islamską religią i Krymskimi Tatarami.
Znany artysta Rustem Skibin, założyciel pracowni artystycznej „El-Cheber” na przykładach swoich prac opowiedział o krymskotatarskim ornamencie. Następnie pokazał w jaki sposób można zrobić proste wyroby z garncarstwa. W czasie warsztatów uczestnicy Arki zrobiły sobie małe gliniane talerzyki.
Po południu wszyscy wspólnie obejrzeli krymskotatarskie krótkometrażowe filmy dokumentalne.
Zakończył się krymskotatarski dzień warsztatami narodowych tańców.
Eugeniusz Sało
Fot. Karina Wysoczańska
{gallery}gallery/2019/arka_2019_dzien_krymski{/gallery}