Arka 2019. Dzień Krymskotatarski

Korytarze i sale Centrum Pokoju i Pojednania w Bołszowcach udekorowane zostały niebieskimi flagami z tamgą. Na drzwiach karteczki z napisami „pokój wam”, „miłego dnia”, „smacznego” w języku krymskotatarskim, a na stołach narodowe potrawy. W tle brzmiała muzyka ludowa. Tak rozpoczął się Dzień Krymskotatarski podczas XIV Arki.

Redaktorka naczelna portalu „Ukraińska prawda” Sewgil Musajewa nie dotarła fizycznie do Bołszowiec, dlatego wystąpiła przez skype’a z wykładem „Jak zmienia się świat i jakie miejsce ma w nim Ukraina?”. Dziennikarka krymskotatarskiego pochodzenia akcentowała na pracy mediów w Ukrainie oraz aneksji Krymu.

Przewodniczący „Domu Krymskiego we Lwowie” Alim Alijew przedstawił wykład na temat narodowej identyczności Krymskich Tatarów oraz ich miejsca na mapie świata. Również dyskutowano o sytuacji na Krymie.

– Wszyscy powinni wyznać, że okupacja Krymu jest naruszeniem międzynarodowego prawa. Musimy pamiętać o tych ludziach, którzy tam pozostali i nadal są mentalną cześcią Ukrainy. W różnych środowiskach trzeba mówić o sytuacji na Krymie – podsumował Alim Alijew.

Dziennikarz Mawile Chalil opowiedziała o stereotypach związanych z islamską religią i Krymskimi Tatarami.

Znany artysta Rustem Skibin, założyciel pracowni artystycznej „El-Cheber” na przykładach swoich prac opowiedział o krymskotatarskim ornamencie. Następnie pokazał w jaki sposób można zrobić proste wyroby z garncarstwa. W czasie warsztatów uczestnicy Arki zrobiły sobie małe gliniane talerzyki.

Po południu wszyscy wspólnie obejrzeli krymskotatarskie krótkometrażowe filmy dokumentalne.

Zakończył się krymskotatarski dzień warsztatami narodowych tańców.

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska
{gallery}gallery/2019/arka_2019_dzien_krymski{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X