Arka 2016. Dzień Krymskotatarski

Korytarze i sale domu rekolekcyjnego Ławry Uniowskiej udekorowane zostały niebieskimi flagami z tamgą.

Na drzwiach karteczki z napisami „pokój wam”, „miłego dnia”, „smacznego” w języku krymskotatarskim, a na stołach narodowe potrawy. W tle brzmi muzyka ludowa. Tak rozpoczął się Dzień Krymskotatarski podczas XI Arki.

Murat Sulejmanow, imam Islamskiego Centrum Kulturalnego we Lwowie, wygłosił lekcję-prezentację pt. „Islam i Tatarzy Krymscy”. Natomiast Halil Haliłow, współzałożyciel „Domu Krymskiego we Lwowie”, opowiedział młodzieży o współczesnej kulturze Krymskich Tatarów. Nie mogło nie zabraknąć wzmianki o piosenkarce krymskotatarskiego pochodzenia – Jamale, która w tym roku reprezentując Ukrainę wygrała konkurs Eurowizji z piosenką „1944”.

{youtube}wb-XjKDgVSo{/youtube}

Historyk i dziennikarz Gulnara Abdułajewa opowiedziała o historii tworzenia się Krymskich Tatarów jako narodu. Natomiast przewodniczący organizacji pozarządowej „Krym SOS” Alim Alijew przedstawił wykład pt. „Krymscy Tatarzy na drodze do wymarzonej Ojczyzny”, w którym opowiedział o tragicznych losach Krymskich Tatarów i ich wierze, że wrócą na ziemię swoich dziadków.

– Bardzo się cieszę, że Krymscy Tatarzy po raz trzeci biorą udział w Arce, bo to jest ważne w budowaniu dialogu wśród młodzieży, która już niebawem będzie podejmować decyzje i mieć wpływ na myśl społeczną – powiedział Alim Aliew.

Opowiedział również o tym, co się dzieje teraz na Krymie i jak są traktowani tam jego rodacy. – Teraz na Krymie są łamane podstawowe prawa człowieka. Mamy setki takich wypadków. Zakaz funkcjonowania Medżlisu (najwyższy organ władzy), robienie z Krymskich Tatarów ekstremistów, ciągłe sprawdzanie ich mieszkań, porywanie osób, wsadzanie ich do więzień, zmusza to do przesiedlenia się do innych regionów Ukrainy. To są te realne zagrożenia, z którymi borykają się Krymscy Tatarzy na Krymie – dodał przewodniczący „Krym SOS”.

Po południu wszyscy wspólnie obejrzeli pierwszy krymskotatarski film fabularny „Hajtarma” (tłum. „Powrót”) w reżyserii Achtema Sejtabłajewa, który również zagrał głównego bohatera – pilota Ahmet-Hana Sułtana, narodowego bohatera Krymskich Tatarów. Film opowiada historię stalinowskiej deportacji Krymskich Tatarów w maju 1944 roku. „Hajtarma” była prezentowana na zagranicznych festiwalach filmowych i otrzymała wiele międzynarodowych nagród. Po pokazie reżyser Achtem Sejtabłajew spotkał się z młodzieżą z Arki i opowiedział o trudnościach kręcenia tego filmu oraz o tym, że wierzy, że młode pokolenie zmieni świat.

– Ja wierzę, że to właśnie młodzi ludzie zmienią nasze państwo, bo to oni będą tutaj mieszkać i ich dzieci. Jeżeli chcą mieszkać w państwie o którym marzą, to powinni go tworzyć – powiedział krymskotatarski reżyser.

Przed kolacją młodzież uczyła się robić tradycyjne krymskotatarskie potrawy, a potem uczestniczyła w warsztatach z rysowania ornamentów henną.

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2016/krymskotatarski_dzien{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X