Archeologiczne odkrycia w Malhowicach

Archeolodzy, prowadzący nadzór przy rozbudowie drogi wojewódzkiej Przemyśl – Malhowice, odkryli liczne obiekty archeologiczne w Malhowicach, w połowie wzgórza schodzącego ku linii granicznej, gdzie w przyszłym roku ma ruszyć budowa przejścia granicznego „Malhowice – Niżankowice.

– Podczas poszerzania drogi do czterech pasów przed przejściem granicznym, po zdjęciu humusu zostały odkryte liczne obiekty archeologiczne, o czym został poinformowany Urząd Ochrony Zabytków, który wstrzymał prace i nakazał przeprowadzić ratownicze badania archeologiczne. (…) Rozpoczęliśmy cztery dni temu badania. Na chwilę obecną są one w stadium mało zaawansowanym. Dopiero sam początek, ale już możemy powiedzieć, że najprawdopodobniej jest to osada z okresu neolitu, bądź wczesnej epoki brązu, o czym mogą świadczyć jak na razie pojedyncze pozyskane zabytki krzemienne i kamienne i fragmenty ceramiki – powiedział nam mgr Grzegorz Płoskoń, archeolog.

Około 200 metrów niżej, u podnóża tegoż wzgórza, odkryto osadę z późnego okresu wpływów rzymskich. Znaleziono tu nie tylko naczynia ceramiczne, ale i piec do wypalania ceramiki. Wkrótce zostanie on przekazany do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, gdzie będzie można go oglądać.

Nie wiadomo co jeszcze odkryją archeolodzy w Malhowicach, wiadomo natomiast, że prace przy budowie tego końcowego odcinka drogi zostaną wstrzymane co najmniej do lipca br.

Jacek Borzęcki
Tekst ukazał się w nr 9-10 (349-350), 29 maja – 15 czerwca 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X