Anna Gordijewska i Aleksander Kuśnierz wśród laureatów festiwalu „Losy Polaków” Fot. Wojciech Jankowski

Anna Gordijewska i Aleksander Kuśnierz wśród laureatów festiwalu „Losy Polaków”

Film „Kuriera Galicyjskiego” w reżyserii Anny Gordijewskiej „Moje magiczne miejsca. Sentymentalna podróż Zbigniewa Chrzanowskiego” otrzymał III nagrodę za film w kategorii Filmy Edukacyjne. Rozdanie nagród odbyło się 14 października w warszawskim centrum prasowym Foksal.

Tegoroczna edycja festiwalu Losy Polaków odbyła się po raz dwunasty. Jest to przegląd najróżniejszych form multimedialnych, filmu, radia, telewizji i materiałów dostępnych w internecie. Celem festiwalu jest promocja poprzez te dzieła polskiej kultury i historii, w tym również Polaków poza granicami kraju i ich związków z Macierzą. W tym roku w konkursie startowało aż 80 profesjonalnych i amatorskich tytułów. Organizatorem była Fundacja Polska-Europa-Polonia.

Nagrodę Grand Prix otrzymała reżyser i scenarzystka filmowa Alina Czerniakowska „za odważne ukazywanie w swoich filmach prawdy historycznej o losach Polski i długoletnie przybliżanie postaci wielkich Polaków”. Czerniakowska jest twórcą, który ma na koncie najwięcej filmów–„pułkowników”, czyli tytułów nie dopuszczonych przez cenzurę PRL do obiegu. Zrealizowała między innymi takie filmy jak „Powrót Paderewskiego”, o Józefie Piłsudskim „Być dla Polski, być dla Polaków”, „Papież Polak” czy „Pachołki Rosji”.

– Chciałam podziękować, że te filmy żyją i docierają. To były dwa filmy – o Paderewskim i o Piłsudskim. Paderewski powiedział w testamencie znamienne zdanie o tym, że wrogom wybaczył, przyjaciół przeprosił, ale nie wybaczył tym, którzy szkodzili Polsce szkalując ją za granicą. – Po oklaskach Czerniakowska dodała: – Przy filmie nie trzeba się chwalić, że to ja zrobiłam. To zrobili doskonali fachowcy, ja tylko wiedziałam, o czym i jak chcę opowiedzieć.

Z satysfakcją donosimy, że wśród laureatów jest nasza koleżanka redakcyjna Anna Gordijewska, która zrealizowała film o Zbigniewie Chrzanowskim, dyrektorze Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie. „Z bohaterem filmu Zbigniewem Chrzanowskim – aktorem i reżyserem, dyrektorem Polskiego Teatru we Lwowie – zagłębiamy się w karty jego twórczej biografii, wkraczamy w kulisy małego własnego teatru przy ul. Kopernika we Lwowie, czy też ogromną przestrzeń Teatru Wielkiego – dzisiejszej sceny opery i baletu” – czytamy w folderze festiwalu „Losy Polaków”. Kręcił i montował film Aleksander Kuśnierz z TV Kurier Galicyjski.

– Ania Gordijewska to osoba, która urodziła się we Lwowie, która kocha to miasto, kocha Polskę i kocha swój teatr, dyrektorem którego jest Zbigniew Chrzanowski, o którym opowiada ten film – powiedział odbierając nagrodę Wojciech Jankowski, również dziennikarz Kuriera Galicyjskiego.

Anna Gordijewska urodziła się we Lwowie. Skończyła szkołę im. Marii Magdaleny, popularnie zwaną „dziesiątką” (o swojej szkole również nakręciła film). Pracowała 18 lat w Radiu Lwów. Od trzech lat pracuje w Kurierze Galicyjskim. Jest aktorką w Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie. Ponadto pracuje jako przewodniczka po Lwowie, jest znawczynią historii miasta, potrafi snuć niezrównane gawędy o swoim ukochanym mieście.

– To naprawdę niesamowita niespodzianka! – powiedziała nam Anna Gordijewska. – Zgłoszono przecież 80 innych filmów! Nigdy wcześniej nie robiłam filmu! Zainspirował mnie film o Szaflarskiej, który oglądałam w czasie Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich. Wychodząc z kina Kopernik spotkałam w drzwiach pana Zbigniewa Chrzanowskiego i wtedy zapytałam, czy zgodzi się, żebym zrobiła film o nim.

Drugim akcentem lwowskim była nagroda dla Piotra Soboty, który otrzymał III nagrodę w kategorii Programy radiowe za „Odnowienie Ślubów Lwowskich Jana Kazimierza – 360 rocznica” redakcji Radia Lwów.

Pierwsze nagrody otrzymali: Jolanta Kessler za „Prawnik w czasach bezprawia”, Małgorzata Brama za „Kazimierz Leski”, Andrzej Siedlecki za „Piłsudski. Dla Polski warto żyć”, Wiesław Kwapisz za „Wiatru tchnienie o Chopinie”, Cezary Ciszewski za „Wolny ekran” i Krzysztof Wyrzykowski za „Monte Cassino”.

Wręczono nagrody w kategoriach: filmy dokumentalne, dokument fabularyzowany, dokument historyczny, filmy edukacyjne, teledyski, programy multimedialne, programy radiowe oraz nagrody specjalne. Wśród nagrodzonych dzieł są też inne poświęcone Polakom na Ukrainie: Grażyna Preder z Radia Koszalin dostała nagrodę specjalną za „Tryptyk bukowiński”, natomiast Mariusz Jankowski – III nagrodę w kategorii dokument historyczny za film „Podwójne korzenie” o powrocie do Huty Pieniackiej świadka zbrodni, który urodził się w tym miejscu.

Patronami honorowymi byli: Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Jan Józef Kasprzyk z Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W Komitecie Honorowym byli między innymi senator Anna Maria Anders, wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk (fundator i były prezes Fundacji Wolność i Demokracja) oraz Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Albert Iwański
Tekst ukazał się w nr 19 (287), 17-30 października 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X