Andrzej Duda podpisał ustawę o ulgowych przejazdach dla dzieci i młodzieży polonijnej

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał w czwartek Ustawę o zmianie ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

– Moja inicjatywa ustawodawcza jest odpowiedzią na wnioski, na apele rodziców, a także nauczycieli polskich pracujących poza granicami kraju – podkreślił podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda. Jak dodał do tej pory ci uczniowie i nauczyciele, kiedy przyjeżdżali do Polski byli traktowani de facto jak obcokrajowcy”.

– Nie mieli uprawnień do tańszych przejazdów transportem publicznym, czy darmowych wejść do naszych muzeów. Ta ustawa to zmienia – zaznaczył prezydent.

Ustawa uprawnia do korzystania z ulg w publicznym transporcie zbiorowym oraz z ulg za wstęp do muzeów i parków narodowych dzieci i młodzież realizujące program nauki języka polskiego, historii i geografii Polski lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim w okresie pobierania nauki w szkołach prowadzonych przez organizacje społeczne za granicą, w szkołach działających w systemach oświaty innych państw oraz w szkołach europejskich. Ulgę w publicznym transporcie zbiorowym uzyskają również nauczyciele tych szkół.

Prezydencką nowelizację ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz niektórych innych ustaw Sejm uchwalił w grudniu. Ustawa wejdzie w życie w 3 miesiące po jej ogłoszeniu, dlatego pierwsze legitymacje uczniowie będą mogli otrzymać już przed najbliższymi wakacjami.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyły dzieci ze szkół Polskiej Macierzy Szkolnej w Wuppertal w Niemczech z panią dyrektor Lucyną Kopiczyński, a także dzieci i młodzież z Kolegium św. St. Kostki KSW z panią dyrektor Ewą Petrykiewicz oraz Polonijnego Liceum Klasyk.

Prezydentowi towarzyszyli Szef Gabinetu Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski oraz ministrowie Paweł Mucha i Krzysztof Szczerski.

Źródło: prezydent.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X