Alina Orlova we Lwowie

Orlova, pomimo faktu, że obok koszykarzy jest najcenniejszym towarem eksportowym Litwy, nie jest etniczną Litwinką.

Jest pół Polką, pół Rosjanką a jej nazwisko właściwie brzmi Orłowska. Ojciec pochodzi z Wileńszczyzny. Niestety nie przekazał córce znajomości języka polskiego. Alina Orlova wychowała się w Wisaginii ale obecnie mieszka w Wilnie.

W piątek, 30 października we Lwowie w klubie Event Hall Kino z koncertem wystąpiła Alina Orlova. Koncert wokalistki z Litwy jest częścią trasy promującej nowy album zatytułowany „88”.

Artystka zauroczyła lwowską publiczność swoim słodkim głosem. Na początku, w trakcie prezentacji litewskojęzycznych utworów z nowej płyty, pod sceną panowało skupienie. Pół godziny później przyszła pora na starsze utwory, w tym również śpiewane po rosyjsku. Wówczas słuchacze oszaleli. Przyjęli Orlovą owacyjnie, dwukrotnie domagając się bisów. Wszystkie zapowiedzi utworów były po rosyjsku, za wyjątkiem ukraińskiego „diakuju”.

Orlova urzeka zachowaniem na scenie. Siedząc za klawiszami utrzymuje cały czas kontakt z publicznością, choć ma się wrażenie, że jest nieśmiała i cała sytuacja ją zawstydza. Na reakcje publiczności odpowiada subtelnym, niemalże przepraszającym uśmiechem. Nie ma w niej ani odrobiny pozy gwiazdorskiej, zresztą wykonawcy alternatywnemu taka postawa nie przystoi. Orlova była ubrana w skromną i elegancką czarną sukienkę, która tworzyła świetne tło dla jej płomiennie rudych włosów.

Zadebiutowała w 2008 roku albumem „Laukinis šuo dingo” (Dziki pies Dingo). Płyta „88” jest trzecim albumem studyjnym artystki. Muzyka, którą wykonuje Orlova jest trudna do zdefiniowania. Jest określana niekiedy alternatywnym folkiem ale najnowszy materiał raczej nie mieści się w tej definicji. Na pierwszym albumie dominowało brzmienie akustyczne, obecnie w jej muzyce jest dużo elektroniki. Orlova wykonuje dziewczęcym głosem lekkie, ale niezasługujące na określenie „popowe”, piosenki. Jest w tej muzyce dużo kobiecej wrażliwości.

Wojciech Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X