Akcja pomocowa dla Polaków na ziemi stanisławowskiej dobiegła końca Fot. Danuta Stefanko

Akcja pomocowa dla Polaków na ziemi stanisławowskiej dobiegła końca

W obwodzie iwanofrankiwskim w dniach 18–21 września br. dobiegła końca „Akcja pomocowa dla Polaków na Wschodzie – Świąteczna Paczka”.

Pierwotnie przeprowadzenie akcji planowano w okresie świąt wielkanocnych, ale ze względu na ograniczenia związane z pandemią Covid-19 oraz formalności prawne, dzieci i młodzież pochodzenia polskiego a także aktywni działacze lokalnych środowisk polskich mieszkający w Kałuszu, Kołomyi, Tłumaczu oraz dawnym Stanisławowie otrzymali wsparcie dopiero we wrześniu.

– Bardzo dziękujemy za tak szczodrą wizytę, która pomoże nam działać dalej, uczyć dalej i dalej się bawić. Dzięki tej pomocy i dobrym ludziom, fundacjom i organizacjom możemy pracować, uczyć się języka polskiego, kultury, tradycji i historii. Otrzymaliśmy dla naszej szkoły drukarkę, książki, płyty, materiały dydaktyczne, plakaty i gry. To bardzo ważne dla naszych dzieci. Te materiały pomogą unowocześnić nasze zajęcia i uczynić je ciekawszymi – powiedziała Oksana Bigun, nauczycielka języka polskiego szkoły sobotnio-niedzielnej w Kałuszu, działającej przy miejscowym Towarzystwie Kultury Polskiej im. Franciszka Karpińskiego, do której uczęszcza około 30 uczniów w wieku 10 – 17 lat.

Projekt pomocowy został zorganizowany przez Fundację Collegium Interethnicum z Warszawy we współpracy z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku – partnerem merytorycznym akcji oraz Fundacją PZU – partnerem głównym akcji.

– Istotą takich projektów są dwa czynniki: dostosowanie pomocy do faktycznego zapotrzebowania polskiej mniejszości oraz zgrany i odpowiedzialny zespół gotowy nieść pomoc. Początkiem wszystkiego jest jednak chęć docenienia wysiłku naszych rodaków poza granicami zwłaszcza na Wschodzie, gdzie sytuacja ekonomiczna nie zawsze jest łatwa. To oni, skupieni wokół takich organizacji jak Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, towarzystw kultury polskiej, szkół, mediów utrwalają wiedzę i pamięć o Polsce, wychowują następne pokolenia w poczuciu więzi z nią, nie zapominając jednocześnie o znaczeniu dialogu międzykulturowego. Przekazane dary to nie tylko pomoc, ale też gest wdzięczności za troskę o polską kulturę poza jej administracyjnymi granicami. Rodacy ze Stanisławowa, Kałusza, Tłumacza i Kołomyi pamiętają o Polsce, a więc i my pamiętajmy o nich – powiedział Mateusz Krycki, koordynator akcji z Collegium Interethnicum.

Akcja miała na celu wsparcie rzeczowe wybranych społeczności polskich w obwodzie iwanofrankiwskim. W tzw. paczkach przekazano nową odzież, obuwie zimowe i letnie, sprzęt dydaktyczny i elektroniczny, materiały i gry edukacyjne, wydawnictwa popularnonaukowe i historyczne, a także artykuły spożywcze i chemiczne.

– Beneficjenci akcji byli bardzo mile zaskoczeni zawartością paczki. Jak wiemy, takie spotkania są również elementem mocno budującym. Myślę, że obdarowani będą używać otrzymane rzeczy z pożytkiem dla siebie i wspólnoty – powiedziała Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

Alina Nowicka razem z córką Janą i synem Edwardem uczą się języka polskiego w polskiej szkole sobotniej przy Towarzystwie Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza w Kołomyi. Szkoła liczy około 80 uczniów w wieku od 10 do ponad 60 lat.
– Pielęgnujemy polskie tradycje, staramy się w domu rozmawiać po polsku, bo wiadomo, że w szkole czy sklepie mówimy po ukraińsku. Chodzimy też do kościoła, dzieci uczęszczają na lekcje religii. To dla nas bardzo ważne, że rodacy w Polsce o nas wiedzą, że o nas pamiętają.. To nas bardzo cieszy – mówiła Alina Nowicka.

Swój udział w powodzeniu akcji miały również: Poczta Polska S.A., OTCF S.A., Oficerski Yacht Club – Pacific WDW w Augustowie, Kartony24 Spółka z o.o., Samorząd Studentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a także Fundacja Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Brzuchowicach (k. Lwowa). Partnerami edukacyjnymi akcji były – Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej, a także Wydawnictwo Fronda. Inicjatywę objął patronatem medialnym Kurier Galicyjski. Projekt został wsparty również przez szereg osób i organizacji, chcących pozostać anonimowymi.

Karolina Szostak
Tekst ukazał się w nr 19 (359), 16–29 października 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X