Akcja Podaruj znicz na Kresy w Żytomierzu

2 listopada 2016 młodzież, nauczyciele i członkowie Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie zapalili znicze na Cmentarzu Polskim w Żytomierzu.

Tradycja Zaduszek jest mocno zakorzeniona w polskiej kulturze. Szczególny wymiar posiada to święto w Żytomierzu, stanowi ono połączenie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. W tym czasie odwiedza się groby bliskich i zapala znicze.

Białe i czerwone znicze, kupione ze środków Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego i przekazane przez Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska zostały zapalone na Polskim Centarzu w Żytomierzu oraz na grobach Polaków w obwodzie Żytomierskim: Berdyczowie, Korosteniu, Nowogrodzie Wołyńskim, Radomyślu, Olewsku, Korostyszewie, Choroszewie, Jemilczynie, Marjanówce, Bykówce.

Na Cmentarzu Polskim w Żytomierzu została odprawiona uroczysta msza święta za zmarłych, której przewodniczył ks. kanonik Wiktor Makowski. Tradycyjnie setki wiernych ze wszystkich żytomierskich parafii modliły się za tych, którzy odeszli do wieczności, szczególnie za tych, którym odmówiono w przeszłości prawa do godnego pogrzebu chrześcijańskiego, za prześladowanych, za poległych na wojnach, w tym za poległych na ostatniej wojnie rozpętanej na wschodzie Ukrainy. W szczególny sposób ks. kanonik Wiktor Makowski podziękował członkom Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie za organizację sprzątania Polskiego Cmentarza.

W imieniu Zarządu ŻOZPU składam gorące podziękowania dla wicemarszałka województwa śląskiego Stanisława Dąbrowy, prezydenta miasta Bytom Damiana Bartyli oraz Alicji Brzan-Kłoś. Górnośląskiemu Oddziałowi Stowarzyszenia Wspólnota Polska za zaangażowanie, organizację akcji oraz pomoc Polakom na Kresach.

Światełko Pamięci
Z inicjatywy Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie przy wsparciu Senatu RP i Fundacji Wolność i Demokracja uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej 1 listopada 2016 r udali się do Lwowa, żeby zapoznać się z polską historią i kulturą swoich przodków oraz wziąć udział w akcji Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego.

Nasze poznawanie Lwowa zaczęło się od zwiedzania Rynku, łacińskiej katedry pw. Wniebowzięcia NMP, zobaczyliśmy pomnik wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Wycieczkę po Lwowie dla młodzieży prowadziła Teresa Pakosz, redaktor Radio Lwów, wspaniały znawca historii i zabytków Lwowa.

Najważniejszym punktem programu i celem przyjazdu do Lwowa było uczestnictwo w akcji Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego oraz udział w akcji Podaruj znicz na Kresy, zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski województwa śląskiego i Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Pani Alicja Brzan-Kłoś przekazała Żytomierskiemu Obwodowemu Związku Polaków na Ukrainie 3000 zniczy, które później zapalono na Polskim Cmentarzu w Żytomierzu i na grobach Polaków w obwodzie Żytomierskim.

We Lwowie młodzież pomagała roznosić i zapalać zniczy na grobach Marii Konopnickiej, Stefana Banacha, Władysława Bełzy, Artura Grottgera, Gabrieli Zapolskiej. Młodzież zaśpiewała Rotę na grobie autora Marii Konopnickiej oraz uczestniczyła we mszy świętej odprawionej przez metropolitę lwowskiego obrządku łacińskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego.

Wiktoria Laskowska-Szczur
Tekst ukazał się w nr 21 (265) 15-28 listopada 2016

{gallery}gallery/2016/laskowska-szczur_znicze{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X