Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt narodowych. 5 maja Towarzystwo Kultury Polskiej w Krysowicach zorganizowało uroczystą akademię ku czci 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademia odbyła się po mszy św. w kościele Zesłania Ducha Świętego w Czyszkach.

Proboszcz parafii ks. Paweł Antolak, witając zebranych, podkreślił wagę majowego święta dla Polaków. Młodzież przybliżyła zebranym wydarzenia z końca XVIII wieku, treści zawarte w Konstytucji i jej znaczenie dla upadającego państwa polskiego. Konstytucja (właściwie Ustawa Rządowa) uchwalona 3 maja 1791 roku, była ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Do uświetnienia uroczystości przyczyniło się wykonanie polskich pieśni przez Koło Gospodyń Wiejskich i wiceprezes Towarzystwa Kultury Polskiej Orysławę Kret, jak również recytacje Marty Pikłowskiej.

Andrzej Leusz


Czytaj też:

Obchody 3 Maja we Lwowie


Majowe święta we Lwowie


Obchody polskich świąt narodowych w Tarnopolu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X