Akademia Liderów Rzeczypospolitej we Lwowie

7 grudnia w Szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie odbył się I etap szkolenia organizowanego przez Fundację Inicjatyw Młodzieżowych w ramach projektu Akademia Liderów Rzeczypospolitej.

Około 20 młodych osób ze Lwowa, Drohobycza oraz Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa) szkoliło swoje umiejętności z zakresu komunikacji społecznej, odkrywanie w sobie cech lidera, zarządzanie projektami, kierowanie i podział zadań w zespole, pozyskiwanie i rozliczanie środków finansowych na działanie organizacji.

– To jest projekt, który ma wyłonić liderów wśród młodzieży. Chcemy, żeby osoby, które angażują się społecznie, zostały przeszkolone, żeby były profesjonalne w tym co robią. To też pomaga im później w stawianiu swoich pierwszych kroków na ścieżce zawodowej. W dzisiejszych czasach już jest tak, że osoba, która skończy studia, ma problem z podjęciem pracy. Więc pracodawcy zaczynają bardziej doceniać ich zaangażowanie społeczne. Organizacja i koordynacja projektów na wysokim poziomie jest później bardzo znaczącym wpisem w CV. Więc to jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego przez nas – powiedział Tomasz Skorupski, prezes Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych.

– Chcemy, aby zdobytą wiedzę uczestnicy mogli przekuć na praktykę i rozwijać polskie organizacje działające na Ukrainie. Tak, aby lokalne działania były jeszcze bardziej wyraźne i przyczyniały się dla dobra ogółu społeczeństwa, które tutaj mieszka na co dzień – dodał Konrad Pytlakowski, kierownik projektu Akademii Liderów Rzeczypospolitej.

– Cieszy nas to, że każdy działa w jakiejś organizacji i angażuje się w życie społeczne swoich miejscowości. Mieliśmy okazję rozmawiać z uczestnikami w przerwie. Opowiedzieli, że oni, działając w organizacjach pozarządowych, tworzą społeczeństwo obywatelskie. Te osoby, angażujące się w takie społeczności i organizacje pozarządowe, będą w stanie budować społeczeństwo obywatelskie, które będzie mogło przyczynić się do dobrych zmian – podsumował Tomasz Skorupski.

Wspólnie z trenerami Cezarym Dębowskim i Michałem Rżysko uczestnicy zdobywali praktyczną wiedzę na temat przywództwa, budowania i zarządzania zespołem oraz pisaniem i realizacją projektów.

– W pierwszej części uczyliśmy się jak pracować w zespole, jak zaprezentować siebie, jak wykorzystać swoje mocne i słabe strony. W drugiej części planowaliśmy swoje projekty, jak wdrażać je w życie oraz gdzie można zdobyć środki na ich realizację. Było to dla mnie bardzo ciekawe i pożyteczne, więc jestem bardzo zadowolona z warsztatów – zaznaczyła Olga Nadwodna ze Lwowa.

– Przyjechałem tutaj, aby poznać nowe osoby i zdobyć wiedzę na temat jak być liderem. Pracowaliśmy w grupach i osobno. Stworzyliśmy własne projekty – podkreślił Otto Kristian Rayniher z Drohobycza, studiujący w Iwano-Frankiwsku.

Działacze Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych opowiedzieli, jak będzie wyglądała V edycja Akademii Liderów Rzeczypospolitej.

– Mamy przeszkolonych 2250 absolwentów, którzy przeszli szkolenia pierwszego stopnia. Działamy w każdym mieście obwodowym. Staramy się też docierać do mniejszych ośrodków, jeżeli jest taka potrzeba. Mamy plany do września 2020 roku. Chcemy zrobić 25 szkoleń jednodniowych w miastach obwodowych i trzy szkolenia weekendowe, każde dla 50 osób. A także Szkołę Letnią Liderów, która odbywa się w ostatnim tygodniu września dla wybranych 35 uczestników, którzy przejdą wcześniejsze etapy – podsumował prezes Tomasz Skorupski.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali certyfikaty i drobne upominki. Zrobiono również pamiątkowe wspólne zdjęcie.

Organizatorzy złożyli podziękowania za pomoc i promocje szkolenia Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie oraz absolwentom Akademii Liderów RP – Jarosławowi Krasnodębskiemu i Damianowi Fietowi oraz redakcji Kuriera Galicyjskiego.

Szkolenia odbyły się w związku z projektem „Edukacja ekonomiczna w ramach Akademii Liderów Rzeczypospolitej”, który realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Eugeniusz Sało
Fot. Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2019/klub_lidera_warsztaty_10szkola_we_lwowie{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X