90. urodziny Polskiego Radia Lwów

Polskie Radio Lwów, które uważane jest za kontynuatora tradycji przedwojennej „Lwowskiej Fali”, świętowało 90-lecie od rozpoczęcia nadawania ze Lwowa.

15 stycznia 1930 roku Polskie Radio Lwów rozpoczęło nadawanie jako jedna z rozgłośni Polskiego Radia. Znakiem rozpoznawczym Radia Lwów stała się audycja „Wesoła Lwowska Fala”, w której występowali Szczepcio (Kazimierz Wajda) i Tońcio (Henryk Vogelfänger). To dzięki nim stała się ona najpopularniejszą audycją w przedwojennej Polsce. Ostatni program Radio Lwów nadało ze Lwowa we wrześniu 1939 roku.

– Myślę, że był to najwspanialszy program radiowy w Polsce. Sześć milionów stałych radiosłuchaczy to dość pokaźna liczba. Nie wiem czy dzisiaj jakakolwiek rozgłośnia potrafiłaby te wyniki prześcignąć. Był to humor i fachowe siły, które akumulowały w rozgłośni najlepszych artystów, prelegentów, uczonych, którzy mieli wiele do powiedzenia społeczeństwu i ludziom się to podobało – opowiedziała prezes Polskiego Radia Lwów Teresa Pakosz.

Od października 1992 roku, tradycję rozgłośni lwowskiej kontynuuje Polskie Radio Lwów, założone przez miejscowych Polaków. Trzygodzinne audycję są nadawane raz w tygodniu (w sobotę) na falach ukraińskiej rozgłośni radiowej „Nezałeżnist”.

– Jak możemy staramy się, by polski język brzmiał tutaj w poprawnej polszczyźnie. Mieszkając poza granicami Polski zdajemy sobie sprawę, że może nie zawsze tak jest, ale staramy się też uwypuklić lwowski bałak. Chcemy, by nasi słuchacze z całego świata dowiedzieli się o lwowskich luminarzach sztuki, nauki, kultury, o różnych wydarzeniach we Lwowie – powiedziała Teresa Pakosz.

{youtube}MfJanv_ilBs{/youtube}

– Polskie Radio Lwów uczy polskości i patriotyzmu, dlatego naszych hasłem jest krzewienie języka polskiego, tradycji i kultury tutaj, na terenie Lwowa. Dorównywanie tradycjom przedwojennym. Mamy to, co ludzie lubią. To właśnie satyra. Mówimy satyrycznie o wydarzeniach w polityce, o różnych miejscowych wydarzeniach i ludziom się to podoba. Wprawdzie nie na taką skalę, jak przed wojną robili to Tońko i Szczepko, ale wedle życia współczesnego – dodała Maria Pyż, redaktor naczelny Radia Lwów.

Obchody rozpoczęły się w sobotę 18 grudnia jubileuszową audycją radiową „90 lat na fali”. Podczas programu nie zabrakło archiwalnych audycji, przedwojennych głosów, lwowskiego humoru i urodzinowych życzeń. Gośćmi specjalnymi byli Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią i Halina Ostas, redaktor naczelny Polskiego Radia dla Zagranicy. Starszym redaktorom pomaga przy realizacji programów młode pokolenie dziennikarzy.

Niedzielne uroczystości zgromadziły w galerii „Własna Strzecha” liczne grono przyjaciół i słuchaczy Radia Lwów z Warszawy, Przemyśla, Mościsk, Jaworowa, Nowego Rozdołu, Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa) i Lwowa. Życzenia z okazji jubileuszu złożyła konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewcz. List gratulacyjny od prezesa Polskiego Radia Andrzeja Rogoyskiego odczytała Halina Ostas z Polskiego Radia dla Zagranicy.

Redaktorzy Radia Lwów opowiedzieli o obecnej działalności polskiej rozgłośni. Zaśpiewano kolędę radiową i piosenkę dzieci radiowych.

Z prelekcją o przedwojennym Radiu Lwów wystąpił Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią. W swoim wystąpieniu znawca historii Kresów podkreślił, że dotychczas nie powstała żadna naukowa monografia o Polskim Radiu Lwów.

– Nie ma ani jednej biografii kogokolwiek związanego z Radiem Lwów. Nie ma biografii Szczepcia i Tońcia, Wiktora Budzyńskiego, biografii legendarnego dyrektora rozgłośni lwowskiej Juliusza Petry. Nie ma wydanej antologii tekstów, które pojawiały się na antenie Radia Lwów. Wobec tego, przed nami ogromne zadanie, aby w najbliższych latach, przed jubileuszem 100-lecia Polskiego Radia, porządnie zbadać i opracować historię lwowskiej rozgłośni polskiego radia – powiedział Tomasz Kuba Kozłowski.

Audycje archiwalne, gry terenowe oraz wielki bal jubileuszowy Polskiego Radia Lwów – to tylko część niespodzianek zaplanowanych w tym roku. Żeby dowiedzieć się więcej, słuchajcie Polskiego Radia Lwów.

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska
{gallery}gallery/2020/90lat_radia_lwow{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X