30 lat kierowania nauczycieli na Wschód przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą

Trzydzieści lat minęło, jak jeden dzień – chciałoby się zaśpiewać w takt popularnej piosenki, ale nie jest to żaden truizm, a kryje się za nim intensywny okres pracy ORPEG i nauczycieli kierowanych na pięć kontynentów do wielu krajów do pracy z Polonią i Polakami, szereg drobnych codziennych radości i zmagań z urzędnikami i wymaganiami w krajach docelowych.

Jubileuszowy zjazd nauczycieli odbył się w dniach 26–29 czerwca br. w Warszawie. Tak okrągła rocznica stała się okazją do wspomnień, podziękowań, świętowania, spotkań, które zmieniły swój charakter w wydarzenia; nie zabrakło także tortu urodzinowego.

Uroczystość otworzyła Anna Aleksandra Radecka, dyrektor ORPEG, która wręczyła nauczycielom podziękowania za pracę i jubileuszowe upominki oraz zaprezentowała książkę sfinansowaną ze środków Senatu RP pt. „Spotkałem dobrych ludzi. Wspomnienie nauczycieli kierowanych do pracy wśród Polonii i Polaków” (Warszawa 2018). Publikacja ta jest zbiorem wybranych i bardzo osobistych wspomnień i relacji nauczycieli skierowanych do pracy do wielu krajów. Ukazuje misyjny charakter nauczycieli ORPEG, zaangażowanie i bardzo osobisty stosunek do spotykanych na swej drodze ludzi, a zwłaszcza Polaków, ale także odsłania chwile słabości, tęsknotę za rodziną i krajem, która liczona w setkach i tysiącach kilometrów staje się niewyobrażalna.

Na zaproszenie pierwszej damy nauczyciele polonijni gościli w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie z Agatą Kornhauser-Dudą stało się miłą okazją do osobistych konwersacji, w których nie kryła ona swej fascynacji pracą nauczycieli:

– Odwiedzając placówki oświatowe, gdzie nauczany jest język polski, zawsze jestem pod ogromnym wrażeniem – powiedziała, wspominając wykonywane przez uczniów spektakle i widowiska historyczne, a także swoje indywidualne rozmowy z dziećmi i młodzieżą podczas wizyt na Wschodzie.

Kolejny dzień jubileuszu to uroczysta konferencja pod hasłem „30 lat kierowania nauczycieli do pracy dydaktycznej wśród Polonii i Polaków za granicą”, która miała miejsce 28 czerwca w Auli Jana Pawła II na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zaproszonych gości powitała Anna Aleksandra Radecka, następnie głos zabrali: senator RP prof. Jan Żaryn, Jan Niemiec – biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej, Jan Badowski – dyrektor Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Kancelarii Prezydenta RP oraz Sebastian Kęcik – dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej MEN. W swoich wystąpieniach przekazywali wyrazy podziwu i szacunku dla nauczycieli za ich pracę, powoływali się na niezbędne autorytety, które stają się drogowskazem w życiu młodego człowieka.

Bycie „Ambasadorem Polski” obliguje nauczycieli do ciągłego samokształcenia, często wykonują oni pracę nie tylko dydaktyczną, ale stają się animatorami kultury na różnym szczeblu, „omnibusami” – pojęcie które nigdy nie ulega dezaktualizacji.

Czas jubileuszu, gratulacji mija, ale pamiętać należy o tych, którzy zawsze stoją w drugim szeregu, ONI – PRACOWNICY ORPEG. Ci, którzy szkolą, uczą dyplomacji, przygotowują sterty dokumentów, na bieżąco śledzą zmiany prawne, czuwają nad naszą misją, a w trudnych chwilach podtrzymują na duchu. Są to: Anna Aleksandra Radecka, Mariusz Wychódzki, Anna Ferenc, Stanisław Świętek, Grzegorz Żurawiecki i cała równie ważna rzesza ludzi ORPEG. Dziś chylę przed Wami czoła i w imieniu nas wszystkich, nauczycieli polonijnych, mówię serdeczne DZIĘKUJĘ!

Od września rozpoczynamy kolejne 30-lecie. Drodzy Nauczyciele, przyjmijcie życzenia radości z wykonywanej pracy, siły, sukcesów na każdej płaszczyźnie swej działalności a nade wszystko życzenia zdrowia i poczucia dobrze spełnianego zadania. Udanych wakacji i do zobaczenia na wschodnich szlakach edukacji polonijnej.

Renata Klęczańska
nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej
przez ORPEG
Tekst ukazał się w nr 13 (329) 16-29 lipca 2019
{gallery}gallery/2019/nauczycieleORPEG{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X