3 maja wizytę w Polsce złoży prezydent Ukrainy Pałac Prezydencki. Rozmowa szefa Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego z doradcą ds. zagranicznych Prezydenta Ukrainy Ihorem Żowkwą, zdjęcie ze strony prezydent.pl

3 maja wizytę w Polsce złoży prezydent Ukrainy

3 maja wizytę w Polsce złoży prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą – przekazał szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP Krzysztof Szczerski po spotkaniu z doradcą ds. zagranicznych Prezydenta Ukrainy.

Jak relacjonował Krzysztof Szczerski po spotkaniu z doradcą ds. zagranicznych Prezydenta Ukrainy Ihorem Żowkwą, rozmowa poświęcona była czterem tematom. Jednym z nich była planowana na 3 maja wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. Prezydent Ukrainy będzie gościł na obchodach 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Min. Szczerski przekazał też, że Andrzej Duda złoży rewizytę na Ukrainie w sierpniu, w czasie obchodów Dnia Niepodległości tego państwa.

Krzysztof Szczerski i Ihor Żowkwa rozmawiali również o działaniach rosyjskiej armii na Morzu Czarnym i na wschodzie Ukrainy. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej przekazał, że w ocenie strony ukraińskiej zapowiedziane przez Moskwę wycofanie do koszar rosyjskich wojsk koncentrowanych ostatnio przy granicy z Ukrainą ma charakter jedynie pojedynczych relokacji. – Sprzęt, zdolności ofensywne pozostały. Mamy do czynienia z umiarkowanym stopniem wycofania wojsk. Strona ukraińska ocenia tę sytuację jako pauzę w napiętej sytuacji – relacjonował minister Szczerski.

Na wschodzie Ukrainy, w Donbasie, gdzie w lipcu 2020 r. weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana była w ostatnim czasie eskalacja konfliktu. Rosja zwiększała liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą, oficjalnie uzasadniając to ćwiczeniami wojskowymi. Ukraińskie władze stale monitorują sytuację i alarmowały NATO oraz organizacje międzynarodowe o działaniach Rosji.

Kolejnym poruszonym w poniedziałkowej rozmowie tematem była kwestia objęcia przez Polskę w przyszłym roku przewodnictwa w OBWE. – Rozpatrywaliśmy różne scenariusze dotyczące zwiększenia roli OBWE w stabilizacji sytuacji na wschodzie Ukrainy – poinformował Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że Ukrainie zależy na zaktywizowaniu roli OBWE. Czwartym tematem rozmów było wsparcie Ukrainy na forum NATO i UE. Jak zapowiedział Minister Szczerski, Polska będzie przekonywała sojuszników do otwarcia i rozwoju relacji z Ukrainą. (PAP)

Źródło: prezydent.pl

One thought on “3 maja wizytę w Polsce złoży prezydent Ukrainy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X