3. Festiwal Kolęd i Pastorałek w Połtawie

15 grudnia, o godz. 17:00 w Połtawie, w siedzibie Związku Polaków Połtawszczyzny „POLONIA” odbył się 3. Festiwal Kolęd i Pastorałek, w którym po raz trzeci brał udział zespół wokalno-instrumentalny „Dlaczego Nie” z Towarzystwa Kultury Polskiej w Sumach.

Zespół posiada instrumenty klawiszowe, na których gra Natalia Filipienko, wokal: Antonina Mandziuk, Anna Zdanowska, Helena Siedikowa i Włodzimierz Kuczyński.

Podczas Festiwalu Kolęd i Pastorałek w siedzibie Związku Polaków byli obecni: prezes Helena Andrzejewska, nauczycielka języka polskiego Jolanta Tobolska, ks. proboszcz Cyprian Czop i członkowie Związku Polaków Połtawszczyzny „POLONIA”.

Włodzimierz Kuczyński w imieniu członków zespołu wokalnego „Dlaczego Nie” oraz Towarzystwa Kultury Polskiej w Sumach przywitał organizatorów Festiwalu i wszystkich zebranych w Połtawie gości. Prowadzącymi Festiwalu Kolęd i Pastorałek byli: Anna Zdanowska i Włodzimierz Kuczyński. Na początku Festiwalu Anna Zdanowska i Włodzimierz Kuczyński opowiadali o historii powstania kolęd, popularnej dziś pieśni związanej ze Świętami Bożego Narodzenia oraz o pierwszych śladach kolęd na ziemiach polskich. Dla ciekawości obecnych zostały podane nazwiska autorów słynnych tekstów: Franciszka Karpińskiego, Teofila Lenartowicza i Jana Kochanowskiego. Anna Zdanowska razem z Włodzimierzem Kuczyńskim opowiadali o historii niektórych kolęd, m.in. o kolędzie „Wśród nocnej ciszy”, która zawsze była śpiewana na rozpoczęcie Pasterki. Podczas III Festiwalu Kolęd i Pastorałek przez zespół wokalny „Dlaczego Nie” były wykonane bardzo znane i popularne kolędy „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Gwiazdki świecą nad stajenką”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Bóg się z Panny narodził”. Na zakończenie festiwalu była wykonana przez zespół wokalny „Dlaczego Nie” najsłynniejsza kolęda świata – „Cicha noc”. Dziś kolęda „Cicha noc” śpiewana jest w stu językach świata.

Już dzisiaj wiele popularnych dawniej kolęd i pastorałek zostało zapomnianych, a do tradycji wchodzą następne. Nie zaprzepaśćmy jednak tego, czego dokonali nasi przodkowie, doceńmy ich niełatwą pracę w zbieraniu naszego dorobku artystycznego. Zachęcamy wszystkich: śpiewajcie kolędy! A kto nie śpiewa, niech żałuje.

Ks. proboszcz Cyprian Czop podziękował naszemu zespołowi i wszystkim obecnym członkom Związku Polaków Połtawszczyzny „POLONIA” za wspólne śpiewanie kolęd i złożył życzenia świąteczne. Nauczycielka języka polskiego Jolanta Tobolska zaproponowała naszemu zespołowi i wszystkim obecnym na festiwalu członkom Związku Polaków Połtawszczyzny zaśpiewać razem popularną w Polsce kolędę „Bóg się rodzi”. Po zakończeniu uroczystej części na wszystkich obecnych czekał poczęstunek z ciasta, które upiekli członkowie połtawskiej Polonii oraz herbata. Po złożeniu świątecznych życzeń, członkowie zespołu wokalnego „Dlaczego Nie” zaśpiewali na pożegnanie kolędę góralską „Lokarynki fujarecki”.

Bardzo dziękujemy prezes Helenie Andrzejewskiej, nauczycielce języka polskiego Jolancie Tobolskiej, ks. proboszczowi Cyprianowi Czopowi oraz członkom Związku Polaków Połtawszczyzny „POLONIA” za wspólne kolędowanie.

Włodzimierz Kuczyński
prezes TKP w Sumach
Tekst ukazał się w nr 1 (317) 18-31 stycznia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X